Domov Zahraničie Angela Merkelová a Pedro Sánchez podporili spoločný prístup k migrácii do EÚ

Angela Merkelová a Pedro Sánchez podporili spoločný prístup k migrácii do EÚ

0
0

Minulý víkend sa uskutočnilo stretnutie medzi nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a španielskym premiérom Pedrom Sánchezom, počas ktorého rokovali o možnostiach, ako predchádzať problémom s pokračujúcou migráciou.

Výsledná dohoda je pokusom zabrániť migrantom využívajúcim schengenský priestor, teda priestor bez hraníc, aby cestovali po celej Európe podľa svojho výberu.

Lídri Nemecka a Španielska tiež súhlasili s pokračujúcou podporou finančných prostriedkov EÚ na zastavenie toku migrantov z Afriky do Španielska.

Podľa Merkelovej súčasný dublinský systém nefunguje

Podľa vyjadrení Angely Merkelovej existujúci dublinský systém nefunguje. Stredomorské krajiny nesú najväčšiu zodpovednosť za väčšinu nových prisťahovalcov a plány EÚ na prerozdelenie utečencov v rámci celej Únie stroskotali.

Preto nemecká kancelárka požaduje vytvorenie európskeho riešenia migračných problémov Európskej únie, pričom túto spoločnú víziu chce presadzovať aj počas nadchádzajúceho septembrového summitu EÚ v Rakúsku.

Dublinský dohovor

Dublinský dohovor určuje, ktorý členský štát EÚ je zodpovedný za preskúmanie žiadosti žiadateľa o azyl v rámci Európskej únie. Podstata je, že krajina, do ktorej prvýkrát vstupuje migrant do EÚ, je zodpovedná za vybavenie žiadosti o azyl.

Vzájomná dohoda medzi Nemeckom a Španielskom

Podľa dvojstrannej dohody medzi Nemeckom a Španielskom, môžu byť utečenci, ktorí pricestovali do Nemecka, ale boli už zaregistrovaní v Španielsku, vrátení spať do 48 hodín.

Tak, aby sa našiel spravodlivý distribučný systém. Podobné riešenia sa snaží Nemecko dohodnúť aj s Gréckom a Talianskom. No nateraz rokovania s Gréckom a Talianskom ešte neskončili.

Skutočnou skúškou novej nemeckej politiky bude, či sa jej podarí dosiahnuť podobnú dohodu s Talianskom, ktoré aj naďalej zostáva hlavnou cestou pre migrantov do Nemecka, pričom talianska populistická vláda jasne uviedla, že je proti takejto dohode.

Posilnenie financovanie krajín mimo EÚ, ktoré môžu zastaviť migráciu

Obaja lídri tiež súhlasili s posilnením financovania zo strany Európskej únie, aby pomohli Maroku posilniť hraničné kontroly v snahe znížiť tok prisťahovalcov, ktorí prichádzajú do Španielska z Afriky.

Výzva na vytvorenie bloku v rámci EÚ, ktorý bude priateľský k migrantom

Španielsky minister vnútra Josep Borell ešte pred stretnutím vyzval Nemecko, Španielsko a Francúzsko, aby vytvorili v rámci EÚ nový blok priateľský k migrantom.

Mala by vzniknúť koalícia štátov v rámci EÚ, ktorá môže byť pozitívnym vzorom pre ostatných. V EÚ sú dnes dva odlišné prístupy k riešeniu migrácie, na jednej strane krajiny ako Maďarsko, Poľsko, Taliansko a Rakúsko, ktoré chcú vybudovať nové ploty na svojich národných hraniciach, čím vyššie, tým lepšie.

Na druhej strane sú krajiny ako Francúzsko, Nemecko, Španielsko či Portugalsko, ktoré hľadajú iný, priateľskejší, spôsob riešenia migrácie.

Aké sú pohnútky Angely Merkelovej

Pre nemeckú kancelárku dohoda so Španielskom o návrate migrantov slúži aj na upokojenie debaty o migrácii medzi jej Kresťansko-demokratickou úniou (CDU) a bavorskou sesterskou stranou (CSU), ktorá tento rok v lete nakrátko ohrozila jej kancelárske kreslo. Za stabilitu požaduje účinnú formu ochrany proti migrantom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…