Domov Zahraničie Angela Merkelová ohlásila postupný odchod z aktívnej politiky

Angela Merkelová ohlásila postupný odchod z aktívnej politiky

0
0

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jedna z najsilnejších žien svetovej politiky ohlásila postupný odchod z čela svojej strany a tiež aj z vedúcej pozície vo  svojej krajine. V pozícii kancelárky Nemecka strávila doteraz viac ako 13 rokov a jej štvrtý mandát bude zároveň aj jej posledný.

Súčasná nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že sa už nebude usilovať o opätovné zvolenie vo federálnych voľbách v Nemecku v roku 2021.

Tiež povedala, že sa nebude uchádzať o predsedníčku a líderku strany na konferencii Kresťansko‑ demokratickej únie (CDU) v decembri tohto roka. Dodala, že po roku 2021 sa úplne stiahne z aktívneho politického života.

Angela Dorothea Merkelová

Angela Dorothea Merkel sa narodila 17. júla 1954 v Hamburgu a následne sa ešte ako dieťa s rodičmi presťahovala do východného Nemecka.

Merkelová je povolaním vedkyňa, kedy pracovala ako vedecká pracovníčka v oblasti kvantovej chémie.  Do politiky vstúpila hneď po revolúcii v roku 1989.

Jej politická kariéra bola úctyhodná, v roku 1990 sa stala členkou Bundestagu, už od roku 1991 zastávala rôzne ministerské pozície, v roku 1998 sa stala generálnou tajomníčkou CDU a následne v roku 2000 sa postavila na jej čelo, ktorú vedie dodnes.

Od roku 2005 až doteraz zastáva aj pozíciu kancelárky Nemecka.

Líderka nielen v Nemecku

Angela Merkelová je považovaná nielen za významnú političku Nemecka, ale aj za jedného z vodcov Európskej únie. Po posledných regionálnych voľbách v Hesensku a v Bavorsku, ktoré pre jej stranu a bavorskú sesterskú Kresťansko‑sociálnu úniu Bavorska (CSU) nedopadli najlepšie, poukázala, že je potrebná zmena.

Ona sama vyhlásila, že tieto zlé výsledky, ktoré vo voľbách dosiahli, sú jasným signálom, že veci už nemôžu pokračovať tak, ako sú. Naznačila, že jej postupné stiahnutie sa z politiky umožní upokojenie situácie v koalícii a pomôže sústrediť sa na to hlavné, a to vládnutie.

Oslabenie jej pozície prišlo s migračnou krízou

Jej autorita ako kancelárky bola veľmi oslabená najmä po jej rozhodnutí udržať otvorené nemecké hranice pre migrantov počas migračnej krízy v Európe v roku 2015.

Toto rozhodnutie zapríčinilo príchod viac ako jedného milióna žiadateľov o azyl do Nemecka. Tento krok je aj analytikmi považovaný za jedno z rozhodnutí kancelárky, ktoré nebolo vnímané najlepšie ani samotnými Nemcami.

V konečnom dôsledku práve migračnú krízu analytici považujú za jeden z faktorov nárastu krajnej pravice v Nemecku.

Kto bude nástupcom Merkelovej?

Funkcia predsedu najsilnejšej strany a kancelára Nemecka je tradične vnímaná ako jednoliata pozícia, je to dlhodobo zaužívané pravidlo v nemeckej politike.

Aj samotná Merkelová už predtým viackrát povedala, že tieto dve funkcie k sebe patria. Práve tým, že sa nebude uchádzať o pozíciu predsedníčky strany, otvorila sa možnosť nájsť nového a rešpektovaného lídra strany.

Najviac skloňovanou osobou, ktorá by mohla nahradiť Merkelovú, je generálna tajomníčka strany, Annegret Kramp‑Karrenbauerová, ďalším kandidátom je bývalý parlamentný líder aliancie CDU/CSU Friedrich Merz.

Za potenciálneho kandidáta označujú médiá aj Jensa Spahna, aktuálneho ministra zdravotníctva, ale v súčasnosti sa skloňujú aj iné mená. Merkelová nateraz odmietla podporiť niektorého z ohlásených kandidátov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…