Domov Zahraničie VIDEO: Ani tancujúca Mayová konzervatívcov nespojila

VIDEO: Ani tancujúca Mayová konzervatívcov nespojila

0
0

Minulý týždeň sa v Birminghame uskutočnil zjazd britskej Konzervatívnej strany. Ten mal vyriešiť množstvo problémov a hlavne spojiť členov strany, ktorí v otázke budúcich vzťahov s EÚ zastávajú opačné názory. Ani tancujúca líderka strany Theresa Mayová však túto situáciu nedokázala vyriešiť.

Ani štvordňový zraz nedokázal vyriešiť vnútrostranícke problémy Konzervatívnej strany. Napätú situáciu ešte viac vyhrotil summit v Salzburgu, na ktorom dali lídri členských štátov Európskej únie červenú Mayovej dohode z Chequers.

Ani samotná líderka strany a súčasne premiérka Theresa Mayová počas svojho prejavu okrem tanca nepriniesla nič, čo by naznačovalo, že sa táto otázka podarila vyriešiť.

Dohoda z Chequers

Dohoda z Chequers je plán, ktorý predložila časť Konzervatívnej strany. Ten predpokladá alternatívu vzťahov medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou, po tom, čo Británia toto spoločenstvo definitívne opustí.

Podľa neho by aj po 29. marci 2019 mal medzi touto krajinou a EÚ fungovať voľný obchod tovarov, agroproduktov a potravín. Plán ale okrem druhého táboru Konzervatívcov zavrhli aj lídri členských štátov na summite v Salzburgu.

Strana ostáva rozdelená

Do odchodu Veľkej Británie z EÚ ostáva len 5 mesiacov. Jednotnosť Konzervatívnej strany je však stále v nedohľadne. Prvý umiernenejší tábor tvorí skupina okolo Theresy Mayovej.

Tá podporuje dohodu o voľnom obchode s úniou, ktorý sa má týkať priemyselného tovaru a poľnohospodárskych produktov. Radikálnejšie krídlo zas požaduje pravý opak.

Opustenie EÚ, pričom dôjde k ich úplnému oddeleniu. Napriek tomu, že líderke strany tečie do topánok, na svoj prejav pritancovala s úsmevom, no neponúkla žiadne riešenie tejto patovej situácie.

Zatancovala, no situáciu neupokojila

Britská premiérka Theresa Mayová dala svojím prejavom definitívnu bodku za zjazdom. Svoj prejav začala tradičným tancom, ktorým sa nedávno „preslávila“ na sociálnych sieťach.

Po ňom už však nasledovali len slová, z ktorých bolo jasné, že k žiadnej výraznejšej dohode nedošlo. V prejave sa venovala predovšetkým otázkam zdravotníctva a boja s rakovinou.

Niekoľko slov venovala aj svojim oponentom, predovšetkým Jeremymu Corbynovi, ktorý je lídrom Labouristickej strany. Konzervatívnu stranu vykreslila ako stranu, ktorej cieľom je spájať, nie rozdeľovať.

Napriek tomu jej členovia zastávajú rozdielne, dokonca protichodné názory. Mayová teda žiadne jednoznačné riešenie neponúkla a jej prejav, rovnako ako samotný zraz, sa teda ani zďaleka nedajú označiť za prelomový.

Jeremy Hunt si pohneval úniu

Na kongrese zazneli na adresu Európskej únie skutočne silné slová. Tie smerovali od britského ministra zahraničných vecí Jeremyho Hunta. Ten totiž prirovnal správanie Európskej únie k bývalému Sovietskemu zväzu:

„Čo sa stalo s dôverou a ideálmi európskeho sna? EÚ bola predurčená k ochrane slobody. Bol to Sovietsky zväz, ktorý bránil ľuďom odísť.“ Okrem opodstatnenej kritiky by tento jeho výrok mohol ohroziť aj možnú dohodu medzi Bruselom a Londýnom.

K tej by mohlo prísť počas mimoriadneho summitu v Bruseli, ktorý je naplánovaný na 17. a 18. novembra tohto roka. V ňom padne definitívna odpoveď na otázku, či dôjde k tvrdému, alebo miernejšiemu mäkkému brexitu.

Príchod Theresy Mayovej na svoj prejav

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Penzie sú o tretinu vyššie ako pred 10 rokmi

Podľa údajov Sociálnej poisťovne vzrástol priemerný starobný dôchodok na Slovensku za posl…