Domov Slovensko Anna Zemanová: Pomôžte zachrániť Žitný ostrov!

Anna Zemanová: Pomôžte zachrániť Žitný ostrov!

0
0

Poslankyňa NR SR a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová zbiera nápady od ľudí, ako čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vyriešiť problémy, ktoré trápia Žitný ostrov, našu najväčšiu zásobáreň pitnej vody.

„Ako dieťa som zažila, aké je nemôcť napiť sa vody z vodovodu, pretože vodárenský zdroj na Žitnom ostrove bol zasiahnutý ropnou haváriou v Slovnafte. Dva roky sme si nosili pitnú vodu z cisterny, pretože bol úplne zlikvidovaný vodárenský zdroj Podunajské Biskupice.

Dnes tejto hrozbe čelia ďalšie zdroje vody. Toxickú vodu si v pohári nevšimnete. Na prvý pohľad môže chutiť, vyzerať aj voňať rovnako ako tá nezávadná. No práve v tejto neviditeľnosti spočíva najväčšie nebezpečenstvo,“ varuje tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.

Pitnú vodu na Žitnom ostrove znečisťuje vrakuňská skládka, atrazín či znečistenie z priemyselnej časti Bratislavy.

„Nechcem, aby naše deti a vnuci museli raz stáť s bandaskou v ruke v rade pred cisternou, ako som to zažila ja. Téma ochrany Žitného ostrova je pre mňa osobná.

Dlhodobo sa jej venujem aj profesijne. Ako ochranárka som sa aktívne zaoberala dopadmi výstavby vodného diela Gabčíkovo na Žitný ostrov. Žiaľ, to, o čom sme hovorili pred viac ako 30-timi rokmi sa stalo realitou. Neboli sme dostatočne obozretní a predvídaví.

Dnes, keď môžem zo svojej pozície robiť viac pre spoločnosť, cítim, že treba pritlačiť na pílu. Nastal totiž okamih, keď mám možnosť nielen kričať, ale aj reálnym spôsobom urobiť záchranné práce. Potrebujem však pri tom aj podnety od občanov,“ hovorí Anna Zemanová.

Podľa Zemanovej sme sa k životnému prostrediu roky správali nezodpovedne, dôsledkom čoho je kritická situácia kvality podzemných vôd na Slovensku.

„Od júna spolu s odborníkmi pracujeme na Národnom projekte záchrany Žitného ostrova. Musíme pripraviť súbor funkčných opatrení, ktoré zabezpečia čistú pitnú vodu pre budúce generácie,“ priblížila poslankyňa NR SR.

Ľudia môžu svojimi nápadmi prispieť na stránke www.annazemanova.sk či sa zúčastniť online konferencie, ktorá sa bude konať v pondelok 23. 11. 2020. „Cieľom je predložiť Vláde SR návrh konkrétnych opatrení. Ja sa ako vládna poslankyňa postarám o to, aby prechádzali.

Vyzývam všetkých občanov, ktorým nie je osud životného prostredia ľahostajný, aby sa zapojili do boja za záchranu Žitného ostrova,“ uzavrela Anna Zemanová.

red, oš, infografika: AZNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 47/2020: Argentínska futbalová legenda je už v nebi

Športový svet je chudobnejší o jednu z najväčších futbalových legiend. Fantastického hráča…