Domov Zahraničie Arkadij Babčenko: fingovaná smrť novinára mala za cieľ odhaliť ruské sprisahanie

Arkadij Babčenko: fingovaná smrť novinára mala za cieľ odhaliť ruské sprisahanie

0
0

Ruský novinár Arkadij Babčenko spoločne s ukrajinskou tajnou službou minulý týždeň zinscenovali jeho smrť z dôvodu snahy odhalenia skutočného organizátora novinárovej vraždy, ktoré nateraz tajná služba označuje ako ruské sprisahanie.

Arkadij Babčenko patrí k veľkým kritikom Kremľa, kedy najmä odsudzuje podporu proruských separatistov ako aj anexiu Krymu. Ešte minulý rok ušiel z Ruska a zakotvil na Ukrajine, pretože sa bál o svoj život.

Samotný novinár sledoval svoju fingovanú smrť v utajení, dokonca ani jeho manželka netušila čo spoločne s ukrajinskou tajnou službou pripravoval jej manžel.

Samotná príprava trvala niekoľko mesiacov a cieľom bolo nielen odhaliť vykonávateľa, ale aj objednávateľa vraždy tohto novinára.

Priebeh fingovanej smrti

Arkadij Babčenko svoju údajnú smrť sledoval v márnici, kde ho profesionálni umelci pripravovali na fingované zranenia a diery na jeho oblečení a tele, aby bola jeho smrť čo najvierohodnejšia.

Pozadie fingovanej smrti

Údajná vražda sa mala stať v utorok 29. mája tohto roku, už na druhý deň však prišiel Arkadij Babčenko v sprievode s riaditeľom Ukrajinskej bezpečnostnej služby Vasyľom Hrycakom a vysvetlil dôvod a motív tohto komplotu.

Ako neskôr na tlačovej konferencii práve Vasyľ Hrycak uviedol, cieľ tejto falošnej operácie sa podaril naplniť a podarilo sa im odhaliť údajné ruské sprisahanie, ktorého zámerom bolo zabiť Babčenka.

Ukrajinskí vyšetrovatelia tvrdia, že majú dôkazy o plánovej vražde novinára za 30 tisíc dolárov, ktoré mal údajný strelec zinkasovať za jeho vraždu. Po predložení dôkazov Babčenko nakoniec súhlasil s operáciou, pretože prekazila reálny pokus o jeho zavraždenie.

Dôsledky fingovanej smrti novinára

Tajná operácia znova otvorila hlboké nepriateľské vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom. Samotný výsledok celej operácie potvrdzuje údajne štátom sponzorované zabíjanie neprijateľných novinárov.

No na druhú stranu vyšetrovatelia evidujú dôkazy a tiež zatkli podozrivého ukrajinského podnikateľa, ktorý mal údajne dostať príkaz priamo z Moskvy, aby zorganizoval nielen Babčenkovu smrť, ale aj zoznam ďalších mien, ktorí mali byť zlikvidovaní.

Ukrajinská polícia v súvislosti s vraždou zatkla Borysa Hermana, ktorý mal údajne zaplatiť okolo 13 tisíc eur inému mužovi za vraždu novinára. Herman to však odmieta.

Reakcia Ruskej federácie

Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina odmietol celé vyšetrovanie ukrajinských tajných služieb a akékoľvek zapojenie Ruska do tejto plánovej vraždy novinára považuje za ohováranie, ktoré sa vôbec nezakladá na pravde.

Na druhú stranu aj Kyjev čelí kritike za sfalšovanie vraždy novinára, kedy práve táto operácia bude v budúcnosti využívaná na spochybňovanie iných podobných útokov.

Napriek tejto skutočnosti však viacerí zahraniční predstavitelia podčiarkujú úspešnosť operácie ukrajinskej tajnej služby, pretože dokázala odhaliť metódy práce ruských spravodajských služieb.

Vražda novinára je na Ukrajine citlivá záležitosť

Na Ukrajine je téma veľmi citlivá, pretože v krajine za posledné dva roky zabili niekoľko kritikov politiky Kremľa, medzi inými sa obeťou stal napríklad bývalý ruský novinár Pavel Grigorjevič Šeremeta, ktorý po anexii Krymu bol jeden z mála ruských novinárov, ktorý otvorene kritizoval tento postup Moskvy.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …