Domov Cestovanie Arktické miesta na svete, ktoré vás očaria svojou krásou

Arktické miesta na svete, ktoré vás očaria svojou krásou

0
0

Na našej planéte sa nachádza viacero nádherných miest, ktoré sú však pokryté snehom a charakteristické nízkymi teplotami. Napriek tomu to však niektorým ľuďom neprekáža a vydávajú sa preskúmať takéto miesta. Trúfli by ste si na takýto výlet plný snehu a zimy? Vybrali sme niekoľko známych arktických miest na svete, ktoré vyzerajú naozaj nádherne.

Antarktída

Kontinent Antarktída je kontinentom, ktorý je tvorený a pokrytý predovšetkým snehom a ľadom. Napriek snehu, ľadu a extémne nízkym teplotám, uskutočnilo v minulosti už viacero ľudí výpravy aj na tento kontinent.

Nórsky polárnik Roald Amundsen bol prvým človekom, ktorý dosiahol južný pól, už v roku 1911. Aj keď to môže znieť ako nezmysel, tak na Antarktíde nežijú žiadne ľadové medvede. Vedeli ste o tom?

Ak ich chcete vidieť, musíte ísť do Akrtídy alebo Kanady. Antakrtída je tiež jediným kontinentom, kde nežijú žiadne plazy. Ďalšou zaujímavosťou tohto miesta je aj veľmi nezvyčajný vodopád s príznačným názvom Blood Falls.

Jeho nezvyčajné červené sfarbenie je zapríčinené tým, že voda, ktorá sa dostáva na povrch, pochádza z 5 miliónov rokov starého jazera.

Longyearbyen v Nórsku

Longyearbyen je hlavným mestom súostrovia Svalbard v Nórsku. Jednou z jeho najväčších zaujímavostí je aj to, že je najsevernejšie položeným mestom sveta.

Mesto patrí medzi obľúbené a vyhľadávané arktické destinácie v krajine. Známe je vďaka uhoľným baniam s bohatou históriou. Situované je na ostrove Špicbergy, na ktorom sa nachádza viac ľadových medveďov ako ľudí.

To znamená, že na tomto mieste je najpravdepodobnejšie, že sa vám podarí zahliadnuť ľadového medveďa, ako inde vo svete. Mesto bolo počas druhej svetovej vojny zničené Nemcami, no po jej skončení opäť obnovené.

Ťažiarsky priemysel postupne nahradila veda a výskum a stalo sa moderným mestom s rozvinutou infraštruktúrou, obchodom a turistickým ruchom.

Modrá lagúna na Islande

Modrá lagúna je prírodné jazero, v ktorom sa môžete kúpať. Ako je to však možné v arktickom prostredí? Voda z jazera sa zahrieva zospodu lávou.

Island bol totiž v skutočnosti vytvorený sopkou pred niekoľko tisíc rokmi. Dodnes sa tam nachádzajú činné sopky, ktoré sa využívajú ako jeden zo zdrojov elektriny a na vykurovanie domov.

Voda v jazere má vraj liečivé účinky, pretože je bohatá na vzácne minerály, ako je oxid kremičitý a síra. Toto jazero je jedinou arktickou destináciou cestovného ruchu, ktorá ponúka možnosť kúpania.

Grónsko

Grónsko sa nachádza severovýchodne od Kanady, čím je geograficky súčasťou Severnej Ameriky, ale historicky, politicky a ekonomicky ide o krajinu prepojenú s Európou.

Grónsko je najväčším ostrovom na svete, a je tiež najmenej husto obývanou krajinou na svete. Toto miesto je známe vďaka krásnej prírode.

Glacier Park v USA

Národný park Glacier National Park (doslovný preklad Ľadovcový národný park) bol zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO už v roku 1979 a je dnes vysoko chránenou oblasťou.

Čo je na tejto oblasti tak zvláštne? Glacier Park má ekosystém, ktorý nenájdete nikde inde na svete. Nachádza sa tam veľa vzácnych arktických zvierat a vegetácie.

Vidieť je tam možné tiež viacero zaujímavých miest ako napríklad dva hrebene Skalistých hôr, či vyše 130 pomenovaných jazier.

Národný park Þingvellir na Islande

Asi 40 kilometrov severne od hlavného mesta Islandu, Reykjavíku, sa nachádza park v prielomovej doline a je hranicou severoamerickej a euroázijskej tektonickej dosky.

Národný park Þingvellir má v tejto oblasti viaceré prírodné fenomény a v dôsledku toho bolo miesto označené ako miesto svetového dedičstva.

Tento národný park je pozoruhodný aj vysoko nezvyčajnou tektonickou a sopečnou činnosťou. Je to tiež miesto, kde turisti často zažívajú mierne zemetrasenia.

Valdez v USA

Valdez je mesto nachádzajúce sa na juhu Aljašky. V meste sa nachádza viacero zaujímavých miest, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť. Jedným z nich je ľadovec Worthington, prírodný zázrak Aljašky s neuveriteľne modrým ľadom, ideálny na prechádzky po vrchole.

Krásny je aj Keystone Canyon, miesto s nádhernými vodopádmi a prírodným životom. Do mesta sa organizujú výlety vrtuľníkmi a tak si môžu turisti pozrieť toto jedinečné mesto aj z vtáčej perspektívy.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…