Domov Šport Atléti sa až do novembra nemôžu kvalifikovať na OH

Atléti sa až do novembra nemôžu kvalifikovať na OH

0
0

Svetová atletika (WA) pozastavila kvalifikačný proces v boji o miestenky na OH 2020 v japonskom Tokiu, ktoré sa uskutočnia v lete 2021. Slovenských atlétov táto správa nemilo prekvapila.

Na základe rozhodnutia strešného orgánu svetovej atletiky sa do kvalifikácie na tokijské olympijské hry nebudú rátať žiadne výkony dosiahnuté medzi 5. aprílom a 30. novembrom 2020.

Dôvodom celosvetová pandémia koronavírusu, ktorá paralyzovala takmer celý svet športu vrátane atletiky. Boj o olympijské miestenky sa tak začne až 1. decembra 2020 a potrvá do konca mája alebo do konca júna, o tom WA rozhodne neskôr.

Pozastavenie kvalifikácie má podľa WA prispieť k čo najférovejšiemu boju o účasť pod piatimi kruhmi.

Športovci z rôznych krajín totiž aktuálne majú rôzne podmienky na prípravu, pretože rozličné krajiny majú iné opatrenia v boji s ochorením COVID-19. WA tiež potvrdila, že získané miestenky zostávajú v platnosti.

Sklamanie olympijského víťaza

Toto rozhodnutie nemilo prekvapilo slovenských reprezentantov, ktorí mali v pláne vrhnúť všetko do prípravy na získanie miestenky na OH.

Tento verdikt im totiž zobral chuť a motiváciu sa pripravovať počas tohto náročného obdobia koronavírusovej krízy. „Dosť nemilo ma to prekvapilo, nečakal som takúto zmenu.

Aj keď zatiaľ nevieme, ako sa bude situácia vyvíjať s koronavírusom a možno sa aj tak nebude dať súťažiť, ale práve v utorok sme rozmýšľali, že by sme sa mohli pripraviť na jeseň a pokúsiť sa splniť limit na tokijskú olympiádu.

Toto rozhodnutie nám chodcom vlastne zrušilo celú sezónu. Minimálne príprava na 50 km nemá absolútne žiadny význam. Motivovať sa ku kvalitnému tréningu bude teraz ešte náročnejšie.

Musím si s celým tímom v pokoji sadnúť a rozobrať, ako teraz ďalej,“ vyjadril sa pre web atletika. sk Matej Tóth, olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 v chôdzi na 50 km.

Expresívne sa vyjadril aj jeho kouč a zároveň šéftréner chodeckej reprezentácie Matej Spišiak: „Ach jaj, pekný bordel! Schvaľujú sa neuveriteľné veci…“

Jemne povedané – stupídne

Sklamanie neskrýval ani halový majster Európy z roku 2019 v behu na 60 m Ján Volko: „Môj názor na celú vec sa zmestí do jedinej jednej vety.

Je to totálna hlúposť, nemám slov…“ Len ťažko hľadala slová jeho trénerka Naďa Bendová: „Ak sa v tomto roku uskutočnia parížske ME a Janko by na nich zabehol dvojstovku aj za 19,90, môže si to strčiť za klobúk!

Napriek pandémii pokračujeme v príprave, v zložitých podmienkach robíme, čo sa dá, aby sme udržali Jankovu vysokú výkonnosť a bol po ukončení reštrikcií trebárs ešte v auguste či septembri schopný predviesť výkon, ktorým by sa mohol kvalifikovať na olympijské hry, a príde takéto rozhodnutie?

Načo to celé robíme? To, čo spravila Svetová atletika je – jemne povedané – stupídne. Škoda sa rozčuľovať.“

Snaha o spravodlivé riešenie, ale…

Čiastočne aj iný uhol pohľadu ponúkla dvojnásobná vicemajsterka Európy (2012 a 2014) v hode kladivom Martina Hrašnová:

„Z hľadiska kvalifikačného procesu sa Svetová atletika snažila o spravodlivé riešenie situácie, keďže väčšina športovcov má momentálne problém s možnosťami prípravy a podmienky určite nemajú všetci rovnocenné.

Pre mňa však bolo aj v aktuálnej situácii motivujúce zotrvávať v procese prípravy, lebo na jeseň som sa chcela pokúsiť splniť limit na OH v Tokiu.

Ešte si počkám na verdikt ohľadne ME v Paríži, no keby zrušili aj tie, bude to opäť o niečo náročnejšie. Vypadnúť na také dlhé obdobie z tréningu by bolo veľmi zlé, ale trénovať len tak, bez bližšieho cieľa, nie je vôbec jednoduché.“

Reakcia zväzu

Za Slovenský atletický zväz (SAZ) zaujal stanovisko k vzniknutej situácii šéftréner Martin Pupiš: „Rozhodnutie Svetovej atletiky považujem za veľmi nešťastné, necitlivé a navyše, chýba mi logická argumentácia, keďže prišlo ako blesk z jasného neba.

V akejsi hmle logiky by som ako‑tak skúšal pochopiť, ak by sa nový cyklus na plnenie kritérií začal od halových ME 2021 a následne by pokračoval cez halové MS 2021 ďalej – pokračoval by vlastne tam, kde skončil – ale stop k 1. 12. 2020 nevidím ako dobré riešenie.

Južná pologuľa získa druhú šancu a na severnej pologuli zabili atletiku na celý rok 2020… Doposiaľ sme snívali ešte aspoň o ME v Paríži, mítingu P‑T-S, Dudinskej päťdesiatke, MMM či národnom šampionáte, ale po utorkovom rozhodnutí Svetovej atletiky vidím už len tmu na konci tunela. Osobne ma jej verdikt i prístup sklamal.“

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…