Domov Šport Atlétom roka sa stal Volko

Atlétom roka sa stal Volko

0
0

Najrýchlejší muž Slovenska, šprintér Ján Volko, sa po druhýkrát vo svojej kariére stal slovenským atlétom roka. Ocenenie mu na bratislavskom galavečere odovzdal prezident Svetovej atletiky a dvojnásobný olympijský šampión na 1500 m Sebastian Coe.

Ján Volko sa v marci 2019 stal prvým slovenským šprintérom, ktorý na európskom šampionáte vybojoval zlatú medailu. Na halových majstrovstvách Európy nenašiel v marci v Glasgowe na 60-metrovej trati premožiteľa, hoci bojoval s natiahnutým stehenným svalom.

Týmto úspechom si zároveň aj vyslúžil honor najlepšieho slovenského atléta roka 2019. Toto ocenenie získal aj v roku 2017, v roku 2018 bol za nášho najlepšieho atléta vyhlásený chodec Matej Tóth.

Sezóna poznačená zranením

Okrem titulu európskeho halového šampióna získal Volko aj striebro v behu na 100 m na júnových Európskych hrách v Minsku, čo bolo úplne najlepšie umiestenie z celej (nielen atletickej) slovenskej výpravy.

Na júlovej Svetovej univerziáde v Neapole pridal štvrtú priečku na 100 a piatu na 200 m, takisto výrazne pomohol slovenskému tímu v I. lige ME družstiev v Sandnese (3. na 100 a 2. na 200 m).

„Je to také zvláštne. Po halových ME som, priznám sa, očakával, že budem na popredných pozíciách. Zároveň som však predpokladal, že Maťo Tóth získa medailu na majstrovstvách sveta v Dauhe, a zvedieme tesný súboj.

Mrzí ma, že mu to nevyšlo, hlasovanie mohlo byť napínavejšie a zaujímavejšie. Ocenenie Atlét roka si veľmi vážim. Nepatrí však len mne, ale celému realizačnému tímu za to, ako ma v zložitej situácii na Glasgow skvele pripravil, a že sme to spolu zvládli.

Škoda len, že letná sezóna už nebola ani zďaleka taká ideálna, ale človek asi nemôže mať všetko…,“ povedal Volko čím narážal najmä na zdravotné problémy, kvôli ktorým predčasne ukončil letnú sezónu.

Medzi najlepšími Hrašnová a premiérovo Veszelka

Druhú priečku v ankete Atlét roka obsadila kladivárka Martina Hrašnová, víťazka spred 10 rokov. V sezóne pravidelne hádzala za 70 metrov a na MS v Dauhe vybojovala najlepšie slovenské umiestenie – 9. miesto vo finále.

Skúsená atlétka banskobystrickej Dukly bola opora tímu v I. lige ME v Sandnese, kde získala jedno z dvoch slovenských prvenstiev, a v samom závere atletického leta získala striebro na Armádnych svetových hrách v čínskom Wu‑chane.

Premiérovo sa v top 3 najlepších v ankete Atlét roka objavil trojskokan Tomáš Veszelka, vlani štvrtý. Na tretiu pozíciu ho vynieslo v hlasovaní najmä 6. miesto vo finále na halových ME v Glasgowe a striebro na Armádnych svetových hrách, kde prvý raz v kariére prekonal hranicu 17 metrov (17,09).

Zaujal aj v I. lige ME družstiev, kde nečakane vyhral diaľku v osobnom rekorde 779 cm.

sam, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…