Domov Slovensko Atraktivitu učiteľského povolania nezvýši ani nový zákon

Atraktivitu učiteľského povolania nezvýši ani nový zákon

0
0

Slovenská komora učiteľov avizovala, že ani nový zákon nepriláka viac nových záujemcov o toto povolanie. Učiteľská komora kritizuje vládu, že návrh zákona nezohľadňuje viaceré ich požiadavky.

Podľa Vladimíra Crmomana z komory učiteľov ostáva systém vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov naďalej komplikovaný a kvalitu vzdelávania nezvýši.

Nebudú mať motiváciu vzdelávať sa

Nový zákon síce ruší kreditový príplatok, ktorý bol priznaný zamestnancovi po získaní určitého počtu kreditov a často sa zneužíval, avšak nezavádza nový, ktorý by motivoval učiteľov, aby sa neustále vzdelávali.

Na druhej strane zavádza povinnosť absolvovať niektoré druhy vzdelávania sa, čo sa učiteľom nepáči. Prínosom návrhu zákona je zmienka o existencii etického kódexu zamestnanca, a tiež ochrana zamestnanca pred neodborným zásahom do výkonu jeho práce.

Zákon neobsahuje konkrétne nástroje na zabezpečenie ochrany pred sociálno‑patologickými prejavmi správania sa zamestnancov, vedenia či zriaďovateľov, prípadne zákonných zástupcov a ochrany pred násilím zo strany žiakov.

Nie sú relevantným partnerom

Ministerstvo školstva reagovalo na kritiku Slovenskej komory učiteľov tak, že tá nie je relevantným partnerom pri rokovaniach, tak ako je to v prípade Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý má približne 50 tisíc členov – pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov na všetkých typoch a úrovniach škôl a školských zariadení.

Tí spoločne s inými profesijnými organizáciami s ministerstvo diskutovali o obsahu novely zákona.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Uväznená britská premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová prežíva v posledných mesiacoch z dôvodu nikam nesmerujúci…