Domov Zaujímavosti Atrament pod kožou: fakty zo sveta tetovania

Atrament pod kožou: fakty zo sveta tetovania

0
0

Niektorými milované, inými nenávidené. Pre jedných umenie, pre iných zverstvo. Vždy je to vec názoru. Niekomu sa tetovanie páči a vníma ho ako módny doplnok. Ďalší zasa tetovanie berie ako určité posolstvo, ktoré má preňho hlbší význam. A niekto si ani len nedokáže predstaviť, že by sa na jeho tele niečo podobné objavilo.

O predsudkoch voči tetovaniam hovoriť zrejme nemusíme, taká je doba. My vám však prinášame zo sveta tetovania tie najzaujímavejšie informácie, o ktorých ste ani netušili.

Tetovanie v praveku

Myslíte, že tetovanie je trendom posledných desaťročí? Ani náhodou. Obdobie, do ktorého sa najstaršie tetovanie datuje, je okolo roku 3 351 – 3 017 p. n.l.

Objavené bolo na území dnešného Egypta. Mužská a ženská múmia patria k najstarším na svete a pod infračerveným svetlom je na pokožke zreteľne viditeľné tetovanie v podobe divého býka, paovca hrivnatého a esovitých motívov.

Vedúci výskumu a kurátor biologickej antropológie v Britskom múzeu Daniel Antoine potvrdil, že toto zistenie posunulo poznatky o tetovaní výrazne do minulosti.

Muži vs ženy

Zaujímavým faktom je, že približne 58 % žien má aspoň jedno tetovanie, zatiaľ čo u mužov len 41 %. Pravdou však je, že mužské tetovania sú často väčšie a rozsiahlejšie. V tomto porovnaní je takisto zaujímavé, že ženy si dávajú tetovanie odstraňovať omnoho častejšie ako muži.

Guinnessov rekord

V čom presne? Koľko tetovaní má najviac potetovaný človek na svete? Novozélanďan s prezývkou „Lucky Rich“ je najviac potetovaným človekom na svete.

Sám Gregory Paul McLaren netuší, koľko má na tele tetovaní, no od roku 2006 je držiteľom Guinnessoveho svetového rekordu, pretože jeho telo je tetovaniami pokryté z 99,99 % vrátane očných viečok, ušných lalokov alebo genitálií.

Najviac tetovaný národ

To, že Paul McLaren je najtetovanejším mužom sveta, možno nie je náhodou. Práve Novozélanďania sú najviac potetovaným národom. Vyplýva to však z ich kultúry. Ide o potomkov pôvodných obyvateľov ostrova nazývaných Maori. Typické sú pre nich polynézske tetovania, ktoré sú symbolom hrdosti.

Tetovanie je ilegálne

Je to tak, konkrétne ide o tri krajiny, kde je tetovanie nezákonné. To znamená, že tetovanie je považované za porušenie zákona. Tetovacie štúdio si tak určite neotvoríte v Iráne, Turecku a ani v Spojených arabských emirátoch.

Bolesť vs. krása

Mnoho ľudí vraví, že tetovanie nie je vôbec bolestivé. Niekto tvrdí opak a niekto zasa, že záleží len na mieste, kde sa chcete dať tetovať.

Ak vám však povieme, že tetovacia pištoľ pri tetovaní prepichne vašu kožu až 3 000 krát za minútu, trocha to zabolí.  Avšak, práve vďaka rýchlosti, ktorou dokáže pištoľ atrament aplikovať, necítite takú veľkúbolesť.

Najpopulárnejšie tetovania

Na základe prieskumov bolo zistené, ktoré tetovania sú najviac frekventované a teda patria medzi najčastejšie aplikované. Na špičke rebríčka sú srdcia. Za nimi nasleduje šíp, následne sú to mapy krajín, dátumy, roky, pierka a následne zvieratá.

Najčastejšie dôvody tetovania

Zrejme si nikto nejde dať tetovanie iba pre zábavu. Pred tetovaním je väčšinou vždy nejaký motív. A aký to býva najčastejšie? Je to láska, ktorá nás najčastejšie núti podstúpiť tieto „muky“.

Následne je to hlavne výzor, nejaká spomienka, patriotizmus či skrytý význam a div sa svetu, tetovanie je prepojené aj s reklamou. Muži s tetovaním známej maškrty Kit Kat alebo s názvami slávnych porno webov dostali celkom slušne zaplatené. Tetovania boli, samozrejme, dočasné.

Najdrahšie tetovanie sveta

Cena najdrahšieho tetovania sveta dosahuje sumu 924 000 $. Tetovanie však nie je aplikované pomocou špeciálneho atramentu. Pod kožu bolo totiž aplikovaných 612 polovičných karátov. Išlo však o dočasné tetovanie, o ktoré sa postaral Juhoafrický šperkár Yair Shimansky.

Najbohatší tatér

Ak sme spomenuli najdrahšie tetovanie, spomenieme aj najdrahšieho tatéra na svete. Je ním Američan Scott Campbell, ktorý si za hodinu tetovania účtuje 1 000 $ pričom pracuje len cez víkendy. Svoje termíny má obsadené vždy minimálne na 3 roky dopredu. Je považovaný za majstra v tomto obore.

Športovci a celebrity, ktoré podľahli tomuto trendu

Je zvykom, že práve známi herci, speváci a slávne celebrity určujú trendy. Či už ide o módu, vlasy, alebo práve spomínané tetovania, ktoré dokážu ľudí inšpirovať.

Niektorí uprednostňujú nenápadné kerky, ktoré symbolizujú niečo, čo ich inšpiruje. Iní zas podľahli trendu tetovaní natoľko, že ich telá sú takmer kompletne posiate tetovaniami.

Začať by sme mohli hollywoodskymi hercami, ktorí patria skôr do druhej skupiny. Tam jednoznačne vyniká americký herec Robert LaSardo, ktorého môžeme poznať z viacerých amerických seriálov ako CSI Miami či Kosti.

LaSardo

Prvé tetovanie na jeho tele pribudlo keď mal len 17 rokov. Neskôr sa však jeho telo začalo podobnými kúskami tak zapĺňať, že dnes 55-ročný herec má ruky, hrudník a krk kompletne pomaľované.

Spomedzi ostatných hollywoodskych hercov by sme však mohli spomenúť krásku Angelinu Jolie, ktorá napriek tomu, že je žena, preferuje tetovania vo väčšom rozmere a počte.

Najviac ich má práve na chrbte, kde skrýva rôzne nápisy a symboly, ktoré sú venované jej deťom. Tetovania na jej tele však nezdobia len chrbát, ale aj ruky, brucho a krk.

Angelina Jolie

Hoci je tetovaní na jej tele viac než dosť, nejde o žiadne agresívne kúsky. Práve naopak jej tetovania zvýrazňujú ženskosť a majú pre ňu hlavne symbolickú hodnotu.

Najviac potetovanými ľuďmi sú zrejme športovci. Medzi svetovými futbalistami vyniká bývalý futbalista a sex idol David Beckham, ktorého ruky pripomínajú pomaľované maliarske plátno bez takmer jediného bieleho miesta.

Nezaostávajú však ani basketbalisti NBA, ktorí sa v počte tetovaní zrejme predbiehajú. Spomenúť by sme mohli clevelandského krídelníka J. R. Smitha, či bývalého basketbalistu Chrisa Andersena, ktorý v tetovaniach vyniká snáď najviac.

J. R. Smith

Keď hovoríme o milovníkoch tetovaní, nemusíme chodiť ďaleko za hranice Slovenska. Keď sa povie tetovania a športovci každého zrejme napadnú dve mená, a to Marek Hamšík, či Martin Škrteľ.

Martin Škrteľ

Naši západní susedia Česi však majú inú potetovanú ikonu, ktorá si dokonca brúsila zuby na prezidentské kreslo. Je ním vysokošlolský učiteľ Vladimír Franz, ktorého telo a hlavne potetovaná tvár môže mnohým naháňať hrôzu.

Vladimír Franz

Denis Ruščák, puma, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…