Domov Slovensko Autodopravcovia zablokovali cesty

Autodopravcovia zablokovali cesty

0
0

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) sa rozhodla vstúpiť do štrajku, čím chcela dať jasne najavo svoju nespokojnosť s daňovými odvodmi a mýtnym systémom. Štrajk podporil aj Česmad Slovakia, ktorý však uprednostňoval rokovania s vládou. Premiér SR Peter Pellegrini sa napokon so štrajkujúcimi autodopravcami dohodol.

Autodopravcovia minulý týždeň zablokovali viaceré dôležité cestné spojenia Slovenska, vrátane hraničných prechodov.

Predseda vlády Peter Pellegrini toto počínanie skritizoval, pričom sa vyjadril, že si myslí, že rozhodnutie UNAS vstúpiť do generálneho štrajku bolo nezodpovedné a len znepríjemňovalo život bežným občanom.

Autodopravcovia kričia dlho

„Česmad Slovakia vyzýva premiéra SR spoločne s ministrom financií na okamžité riešenie kritickej situácie v sektore cestnej dopravy, ktorý zamestnáva takmer 60 000 zamestnancov a vytvára 4,8 % HDP krajiny,“ uviedla hovorkyňa združenia Martina Baumann.

Štrajk vyhlásila UNAS, ktorá od utorka minulého týždňa postupne blokovala niektoré hraničné priechody či dôležité cestné ťahy po celom Slovensku.

Týmto spôsobom chcela dať vláde najavo, že s podmienkami sú dlhodobo nespokojní a nie len teraz pred voľbami.

UNAS žiadala zníženie dane z motorových vozidiel o 50 percent a pozastavenie výberu mýta, kým nebude určený jeho nový správca. Česmad sa do štrajku priamo nezapojil, no žiadal rokovania s vládou.

Rokujte a neblokujte

Premiér Peter Pellegrini autodopravcom ponúkol možnosť rokovať priamo s ministrom financií. „Rokovací stôl u ministra financií je otvorený. Čaká na to, aby sa za múrmi ministerstva viedla odborná diskusia.

Ale nikto si nemôže postaviť svoje podmienky, z ktorých nemieni cúvnuť,“ povedal médiám Pellegrini ešte minulý týždeň. Predseda vlády poznamenal, že UNAS presadzuje svoje úzke ciele a záujmy, ktoré nereprezentujú záujem všetkých autodopravcov.

K dohode napokon došlo

Pre pokračujúci štrajk zvolal premiér tento pondelok stretnutie ministrov dopravy, vnútra, financií i hospodárstva. Štrajkujúcich zároveň vyzval, aby opustili cesty a neohrozovali bezpečnosť cestnej premávky.

Hoci za štrajkom videl možné politické ambície pred blížiacimi sa voľbami, so štrajkujúcimi sa napokon dohodol. Autodopravcom prisľúbil nižšiu daň z motorových vozidiel, ako aj zľavy zo sadzieb mýta.

ČESMAD Slovakia i UNAS budú mať zároveň zastúpenie v pracovnej skupine na prípravu nového mýtneho tendra.

ano, Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…