Domov Zahraničie Babiš po masívnych protestoch prežil hlasovanie o vyslovení nedôvery

Babiš po masívnych protestoch prežil hlasovanie o vyslovení nedôvery

0
0

Ani stotisícové protesty v krajine nepreniesli tento tlak na hlasovanie v českom parlamente a český premiér Andrej Babiš prežil hlasovanie o vyslovenie nedôvery, ktorú iniciovali minulý týždeň opoziční poslanci.

Počas protestov sa ozývali hlasy na odstúpenie premiéra Babiša, kedy okrem Prahy sa demonštrácie konali po celej krajine.

Najviac kritizovali nielen sporné dotácie pre skupinu Agrofet, ale poukazovali aj na Andreja Babiša a jeho minulosť. Podstata kritiky je však postavená na problémoch s eurofondami, štátnymi dotáciami a zákazkami pre skupinu Agrofert.

Občianska iniciatíva Milion chvilek pro demokracii, ktorú vedie predseda Mikuláš Minář, požaduje, aby Andrej Babiš odstúpiť až do tej doby, kým nebude zbavený všetkých obvinení.

Obrovský tlak zo strany verejnosti

Po tom, ako správa z Európskej komisie konštatuje konflikt záujmov, kedy EÚ požaduje, aby Agrofert vrátil až 451 miliónov českých korún, ktoré získali na dotáciách, sa po celom Česku spojili protestujúci.

Najväčšie demonštrácie v stovkách tisícoch ľudí boli na Letnej v Prahe, kedy to aj viacerí komentátori a politológovia považujú za najväčšie protesty od čias nežnej revolúcie.

Práve iniciácia opozičného hlasovania o nedôvere vychádza z tejto správy audítorov z EÚ, ktorá tvrdí, že Andrej Babiš je v konflikte záujmov. Ten však tento konflikt záujmov popiera.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery

Po viac ako 17 hodinách rokovaní v českom parlamente však avizované hlasovanie dopadlo podľa očakávaní.

Pre vyslovenie nedôvery bolo potrebných 101 hlasov poslancov a opozícia dokázala presvedčiť len 85 z nich, rovnaký počet, teda 85 bolo proti vysloveniu nedôvery a 12 sa zdržalo hlasovania, až 18 ich bolo na hlasovaní neprítomných.

Vládu ANO a ČSSD, s podporou komunistov, tak neprehlasovali zástupcovia opozičných strán.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Životné minimum stúpne o 2,2 %

Výška životného minima by sa mala od júla zvýšiť o 2,2 %. Znamená to, že od tohto dátumu b…