Domov Cestovanie Bájna Atlantída je v Číne: Záhada jazera Qiandao

Bájna Atlantída je v Číne: Záhada jazera Qiandao

0
0

Príbeh „podmorského“ mesta, o ktorom rozprával už slávny filozof Platón, pozná z počutia určite mnoho z vás. V tomto článku však pre vás máme niečo, o čom ste možno nikdy nepočuli. Slávna Atlantída je známa z gréckych legiend ako stratené mesto, ktoré bolo pohltené vodou približne v roku 9600 pred Kristom. Poloha bájnej a neobjavenej Atlantídy sa odhaduje niekde na oblasť dnešného Gibraltárskeho prielivu (Herkulove stĺpy). My sme ale pre bádateľov objavili inú a „skutočnú“ Atlantídu, hoci nie tú, ktorú spomínal už grécky filozof.

Nachádzame sa na jazere Qiandao vo východnej provincii Zhejiang vzdialenej asi 150 kilometrov od mesta Hangzhou v Číne. Jazero ukrýva jedno tajomstvo za druhým.

Okrem toho, že voda v jazere je pitná a používa sa aj na výrobu balenej vody, nachádzajú sa tu aj tisícky malých ostrovčekov s príznačnými názvami, ako Vtáčí, Hadí či Opičí.

Príbeh jazera Qiandao je zaujímavý tým, že toto jazero nevzniklo rukou prírody. V roku 1959 bolo údolie o rozlohe 573 km2 zaplavené z dôvodu výstavby vodnej elektrárne na rieke Xin‘an.

V údolí sa nachádzalo aj množstvo malých pahorkov, ktoré sú dnes iba ostrovčekmi vykúkajúcimi spod hladiny. V jazere sa ich nachádza presne 1 078. V mandarínčine túto nádrž domáci nazývajú aj ako „Jazero tisícich ostrovov“. Jazero však ukrýva omnoho väčšie tajomstvo.

Mesto pod hladinou

V hlbinách jazera sa totiž nachádza zaplavené mesto Shi Cheng nazývané aj ako Levie mesto. Mesto stálo na úpätí hory Wu Shi. Staroveké mesto bolo vybudované za dynastie Han pred viac ako 1 300 rokmi.

Bolo centrom politiky, obchodu a kultúry. Spolu s mestom Shi Cheng, ktoré bolo najväčšie v tejto oblasti, bolo potopených ďalších 27 miest a 1 377 malých provincií. Medzi nimi napríklad aj mestečká He Cheng a Cheng Cheng.

Zaplavenie oblasti si vyžiadalo sťahovanie viac ako 290 tisíc ľudí. Čínska vláda bola tvrdo kritizovaná za zničenie 50 000 hektárov úrodnej pôdy a takisto aj za úplnú devastáciu kultúry a národných pamiatok v danej oblasti.

V oblasti sa od zaplavenia 40 rokov nič významné nedialo. Až v roku 2001 sa miestni úradníci rozhodli, že jazero by bolo dobré preskúmať.

Po ponore skupiny potápačov oznámili, že mesto na dne jazera hlbokého 26 až 40 metrov je úplne neporušené a voda nijak výrazne nepoznačila jeho infraštruktúru.

Vtedajšia vláda si ani neuvedomovala, ako toto nerozvážne rozhodnutie zmenilo životy ľudí a poškodilo kultúru celej krajiny. Od prvého ponoru sa začal rozvíjať i cestovný ruch.

Prvé fotografie, prvé výskumy, dokonca aj návštevy zvedavcov spôsobili, že zo starovekého mesta Shi Cheng sa stala „čínska Atlantída“.

Záujem turistov rastie

Hoci nejde o úplne známu cestovateľskú destináciu, ľudia sem cestujú hlavne za tajomnom. V roku 2005 oddelenie cestovného ruchu v Číne odhalilo ďalšie staroveké mestá pod hladinou jazera Qiandao.

Zachované zostali dokonca drevené trámy či schodiská budov. Nové objavy naštartovali záujem turistov ešte viac. Návrh na sprístupnenie oblasti pre turistov sa teda začal stávať skutočnosťou.

Potápačské tímy, rýchlokurzy potápania a mnohí odvážlivci, ktorí sa odhodlali vydať pod hladinu. V roku 2004 sa začala výroba 23,6 metra dlhej a 3,8 metra vysokej ponorky, ktorá mala kapacitu 48 miest.

Ponorka stála približne 6,3 milióna dolárov. Ešte v tom roku sa však ponory ponorky skončili s vyhlásením, že činnosť civilnej ponorky vo vnútrozemských vodách nie je v Číne z hľadiska legislatívy povolená.

Ponorka je iba prostriedok vojenskej techniky. Ešte v roku 2002 však Číňanov napadol ambiciózny projekt, na ktorom pracujú aj krajiny ako Nórsko, Japonsko, USA či Švajčiarsko.

Ide o vybudovanie Archimedovho mosta, respektíve tunelu. Ide o závesný tunel pod hladinou, ktorý by slúžil ako chodníček pre turistov.

Je to však veľmi náročný a zdĺhavý projekt. Ak sa to však podarí, bájnu „Atlantídu“ jazera Qiandao si bude môcť vychutnať na vlastné oči aj bežný turista.

Denis Ruščák, foto: depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…