Domov Ekonomika Bankám chutia realitné úvery, firmy ich bez problémov splácajú

Bankám chutia realitné úvery, firmy ich bez problémov splácajú

0
0

Priemerný bankový úver na nehnuteľnosti sa pohybuje od 13 do 16 miliónov eur. Keďže firmy dlhy zatiaľ zvládajú splácať, banky uvažujú, že začnú poskytovať aj 30 miliónové pôžičky.

Realitný trh na Slovensku poskytuje bankám lukratívny biznis. Až 90 percent úverov, ktoré poskytli na nehnuteľnosti, je bezproblémových, čo nás zaradilo na siedmu priečku v Európe. Najlukratívnejšími sú úvery na bytové stavby.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu KPMG – Barometer úverovania nehnuteľností 2017. Najvyšší podiel bezproblémových úverov v Európe má Švédsko, až 99 percent. Zo susedných krajín sú na tom lepšie ako my Česko s 94 percentami a Poľsko, ktoré má 93 percent bezproblémových úverov.

Priemerný úver za milióny

Celkovo bol objem investícií do realít na Slovensku v prvom polroku 154 miliónov eur. „Očakáva sa, že druhá polovica roka bude investične silnejšia a prinesie projekty vo výške približne 350 miliónov eur,“ uvádza sa v štúdii.

Aj napriek výraznému zvýšeniu však zrejme tento rok nepadne rekord z roku 2016. Analytici slovenských bánk sú optimistickí a očakávajú, že úverový rekord bude budúci rok.

„Slovenský trh s komerčnými nehnuteľnosťami je pre domácich i inštitucionálnych investorov atraktívny, a to aj napriek tomu, že ponuka nedosahuje úroveň susedných trhov,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ spoločnosti Colliers International Ermanno Boeris.

Priemerná výška úveru na nehnuteľnosti sa pohybuje od 13 do 16 miliónov eur. Pozitívne očakávania slovenských bánk sa odrážajú vo väčšom záujme financovať veľké projekty.

„Podľa prieskumu je preferovaná suma úveru vyššia, ako aktuálna priemerná úroveň. Banky by rady poskytovali úvery na realitné projekty od 19 do 28 miliónov eur, čo pri hornej hranici predstavuje navýšenie až o 75 percent,” povedal manažér finančnej služby KPMG Michal Maxim.

Väčšina v Nemecku a Británii

Celkové investície do realitných projektov vo vyspelých štátoch Európy boli v prvom polroku takmer 117 miliárd eur. Je to o desatinu menej ako vlani. V druhom polroku však podľa analytikov zrejme banky stratu zmažú.

Prieskumu KPMG sa zúčastnilo vyše 90 bánk z celej Európy, vrátane Slovenska. Dáta a informácie sa zbierali predovšetkým cez tzv. hĺbkové rozhovory so zástupcami. Viac ako polovica investícií do nehnuteľností bola v Nemecku a vo Veľkej Británii.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…