Domov Zahraničie Barcelona v hľadáčiku teroristov

Barcelona v hľadáčiku teroristov

0
0

17. augusta 2017 sa v španielskom meste Barcelona stal teroristický útok, ktorý si vyžiadal zatiaľ najmenej 13 obetí na ľudských životoch a takmer dve stovky zranených, pričom okolo 15 je vo vážnom stave. Útok postihol občanov 24 krajín.

V podvečerných hodinách na barcelonskej ulici Las Ramblas vrazila dodávka do ľudí na chodníku. Biela dodávka na barcelonskej ulici Las Ramblas vrazila do davu ľudí podvečer 17. augusta tohto roka.

Zabila pri tom a zranila desiatky ľudí. K útoku sa neskôr prihlásila organizácia Daeš, teda tzv. Islamský štát.

Las Ramblas a Cambrils

V ten deň sa teroristi pokúsili o ďalší teroristický útok v pobrežnom mestečku Cambrils, pričom podľa dohadov, oba útoky súvisia a sú výsledkom teroristických buniek a nie osamelých vlkov, ako tomu bolo pri nedávnych útokoch v iných krajinách.

Katalánsky minister vnútra Joaquim Forn uviedol, že oba útoky sú prepojené. Polícia zneškodnila 5 podozrivých, ktorí na sebe mali pripevnené falošné výbušné systémy.

Polícia zasiahla okamžite pri tomto pokuse o útok, pri zneškodnovaní bolo zranených približne 7 ľudí, pričom medzi zranenými boli aj policajti, neskôr jedna zo zranených zomrela práve na následky týchto zranení.

Varovanie CIA

Už začiatkom leta americká spravodajská agentúra CIA varovala Španielsko pred možnými útokmi teroristov v ich krajine. Ako aj samotní džihádisti sa vyhrážali začiatkom tohto roka pred možnými útokmi v stredomorských turistických krajinách.

Celkovo je však Španielsko od útokov z roku 2004 relatívne chránené a policajné a spravodajské zložky pracujú veľmi dobre, podľa údajov španielskej polície len za minulý rok prekazili a zastavili najmenej 10 plánov útokov teroristov.

Aj slovenskí najvyšší predstavitelia zareagovali

I keď medzi obeťami neboli slovenskí občania, prezident Andrej Kiska, tak aj premiér Robert Fico, či minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, reagovali sústrastnými slovami voči tejto tragédii.

Všetci vyjadrili sústrasť rodinám postihnutých ako aj celému Španielsku. Pričom zdôraznili, že konanie jednotlivcov je ťažké predpokladať, ale vinníci musia byť potrestaní a postavení pred spravodlivosť. Pričom proti hrozbám je potrebné konať jednotne a spoločne.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…