Domov Šport Bartyová ukončila skvelú sezónu triumfom na Turnaji majsteriek

Bartyová ukončila skvelú sezónu triumfom na Turnaji majsteriek

0
0

Austrálska tenistka a aktuálna svetová jednotka rebríčka WTA Ashleigh Bartyová zavŕšila mimoriadne úspešnú sezónu víťazstvom na poslednom veľkom turnaji roka, prestížnom Turnaji majsteriek.

Aj tento rok sa najlepších 8 tenistiek rebríčka WTA stretlo na koncoročnom Turnaji majsteriek (WTA Finals), aby zabojovali o titul svetovej šampiónky.

V čínskom Šenzene sa predstavili Ashleigh Bartyová (Aus), Karolína Plíšková (Cze), Simona Halepova (Rum), Bianca Andreescuová (Can), Petra Kvitová (Cze), Naomi Osaková (USA), Belinda Benčičová (Sui) a Elina Svitolinová (Ukr).

Po nútenom odstúpení Naomi Osakovej si dva zápasy v základnej skupine zahrala aj Kiki Bertensová (Hol.) a po odstúpení Andreescuovej odohrala jeden duel aj Sofia Keninová (USA).

Skupiny ovládli Svitolinová a Bartyová

Hráčky boli rozdelené na dve skupiny. Červenú skupinu tvorili Ashleigh Bartyová (WTA 1), Naomi Osaková (3), Petra Kvitová (6) a Belinda Benčičová (7) a vo Fialovej skupine bojovali o postup do semifinále Karolína Plíšková (2), Bianca Andreescuová (4), Simona Halepová (5) a Elina Svitolinová (8).

Suverénne najlepšiu formu v základnej skupine predviedla ako najnižšie postavená hráčka rebríčka Elina Svitolinová, ktorá v troch zápasoch nestratila ani set a ovládla Fialovú skupinu.

V tej Červenej si najlepšie počínala svetová jednotka, aj keď si jej skalp pripísala náhradníčka Kiki Bertens. Víťazstvami nad Benčičovou a Kvítovou si však Austrálčanka zaistila prvé miesto v skupine a v semifinále sa stretla s ďalšou českou zástupkyňou Karolínou Plíškovou.

Tá mala duel o finále rozohraný skvele, keď vyhrala prvý set, no v ďalších dvoch už kraľovala Bartyová a postúpila do finále. V ňom ju už čakala Ukrajinka Svitolinová, ktorá po výborných výkonoch v skupine zvládla aj náročný semifinálový zápas s Benčičovou.

Švajčiarska tenistka to obhajkyni prvenstva mierne uľahčila, keď za stavu 7:5, 3:6 a 1:4 zo svojho pohľadu duel skrečovala.

Sklamaná Svitolinová po finálovej prehre

Veľké finále

Podľa vzájomných zápasov bola favoritkou ukrajinská obhajkyňa minuloročného titulu. Svitolinová s Bartyovou ešte nikdy neprehrala, pričom naposledy sa tieto tenistky stretli ešte v marci tohto roka na turnaji v Indian Wells.

Bartyová však odvtedy prešla obdivuhodnú cestu a stala sa aj svetovou jednotkou a ako sa ukázalo tento post v súčasnosti zastáva právom. Austrálska tenistka mala po celý priebeh zápasu navrch.

Dobre servovala a ak sa dostala pod tlak, dokázala sa aj skvele brániť. Navyše po väčšinu duelu hrala agresívne, s čím mala jej súperka viditeľný problém.

Tenistky si v prvom sete nedarovali až do 9. hry ani jeden brejkbal. Ten prvý napokon odvracala Bartyová, aby v nasledujúcej hre využila ten tretí na zisk prvého setu.

V druhom stratila Bartyová dve hry pri svojom podaní, avšak Svitolinovej sa nedarilo na podaní, a to až tak, že získala pri svojom vlastnom podaní len jedinú hru.

Svetová jednotka zakončila zápas čistou hrou a Turnaj majsteriek vyhrala hneď pri svojej premiérovej účasti.

Úspešná sezóna svetovej jednotky

Okrem Turnaja majsteriek vyhrala Bartyová v tomto roku aj turnaj v Birminghame a Miami a tiež svoj prvý grandslam, keď nenašla premožiteľku na dvorcoch Rolanda Garrosa.

Z 15. priečky na začiatku roka postupne vystúpala až na post svetovej jednotky, na ktorom, aj vďaka triumfu na Turnaji majsteriek, bude vstupovať aj do novej sezóny.

Majsterkami sveta v štvorhre sa stala francúzsko – maďarská dvojica Tímea Babosová a Kristina Mladenovičová, ktorá si vo finále poradila s taiwansko-českou dvojicou Chsieh Su-wej a Barbora Strýcová jednoznačne v dvoch setoch.

Historická finančná odmena

Okrem titulu svetovej šampiónky získala Bartyová aj historickú finančnú odmenu. Víťazka si na účet pripísala neuveriteľných 3,96 milióna eur, čo je vôbec najvyššia prémia, akú kedy kto v tenise, mužskom či ženskom, zinkasoval.

Len pre zaujímavosť, zatiaľ, čo si tenistky v Šenzene rozdelili celkovo 12,6 milióna eur, na tenistov na Turnaji majstrov v Londýne čaká „len“ 8,1 milióna eur.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

Nemecký Mníchov je už vyše dve storočia dejiskom najväčšieho pivného festivalu na svete. O…