Domov Šport Basketbalista, pre ktorého je hendikep výhodou

Basketbalista, pre ktorého je hendikep výhodou

0
0

Robert Whitaker je americký basketbalista, ktorého jediným snom bolo stať sa profesionálnym hráčom basketbalu. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby sa mu do cesty nepostavilo nepríjemné zranenie, kvôli ktorému prišiel o ľavú ruku.

Robert Whitaker bol obyčajným chlapcom, ktorého snom bolo stať sa basketbalistom na profesionálnej úrovni. Keď mal 10 rokov, postihlo ho nepríjemné zranenie, ktoré zmenilo jeho život.

Počas detskej hry vyliezol na strom a chytil sa elektrickej šnúry. Utrpel zásah elektrickým prúdom, ktorý mu popálil ľavú ruku. V dôsledku zranení mu v nemocnici museli celú ľavú ruku amputovať.

Namiesto ľútosti prišlo odhodlanie

Po návrate z nemocnice ho čakala dlhodobá liečba, kým si zvykol na život s jednou rukou. Ako sám povedal, bolo pre neho ťažké naučiť sa žiť len s pravou rukou.

Napriek tomu však basketbal nikdy nepustil z hlavy. Namiesto straty chuti do života a sebaľútosti okamžite zmenil pohľad na život. Jeho snom naďalej ostalo stať sa skvelým basketbalistom, ktorého spoluhráči, ale aj protihráči budú brať za rovnocenného.

Nevýhoda sa stala výhodou

Po dvoch rokoch od zranenia sa Whitaker vrátil na palubovku a pokračoval v tom, čo mal tak veľmi rád. Ako sám Whitaker povedal, zranenie je pre neho na palubovke aj výhodou.

Protihráči, ktorí ho uvidia pred tým, ako do ruky chytí loptu, si totiž myslia, že hráč s jednou rukou pre nich nemôže byť rovnocenným a už vôbec nie konkurenciou.

Je oporou tímu

Dnes je tento skvelý basketbalista hráčom basketbalového tímu Sioux City Hornets a ani zďaleka nezohrieva lavičku a ani nepodáva uteráky. Už počas tréningov pred začiatkom sezóny bolo jasné, že je plnohodnotným členom tímu.

Podľa trénera sa zlepšuje od zápasu k zápasu a stále dostáva viac a viac príležitostí. K jeho hráčskemu rastu prispelo cestovanie po svete s cieľom zdokonaliť sa v basketbale a dostať sa do uznávaného tímu.

Za basketbalom pocestoval dokonca aj do Japonska. Okrem toho hrával za kluby v jeho rodnom Texase a tiež v Kalifornii. Práve v Kalifornii sa stretol s majiteľom klubu Sioux City Hornets, ktorý ho nahovoril, aby obliekal dres tohto klubu.

Dnes už 29-ročný Whitaker, ktorý si prešiel dlhou a zložitou cestou robí to, po čom túžil celý život. Rodák z Texasu prišiel do amerického štátu Iowa a nedokáže si vynachváliť podporu, ktorú cíti od fanúšikov, ale tiež spoluhráčov, pre ktorých je bezpochyby najväčším bojovníkom.

Jeho cieľavedomosť, zanietenosť a bojovnosť ho doviedli až do skutočného basketbalového tímu, ktorého je neodmysliteľnou súčasťou aj napriek hendikepu, ktorý však pre neho nie je žiadnou prekážkou.

puma, foto: printscreen, video: youtube

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Penzie sú o tretinu vyššie ako pred 10 rokmi

Podľa údajov Sociálnej poisťovne vzrástol priemerný starobný dôchodok na Slovensku za posl…