Domov Slovensko Bašternák si uplatnil účinnú ľútosť

Bašternák si uplatnil účinnú ľútosť

0
0

Podľa informácií portálu Aktuality.sk polícia ukončila vyšetrovanie daňovej kauzy Ladislava Bašternáka. Podľa zdroja z prostredia orgánov činných v trestnom konaní si mal kontroverzný podnikateľ uplatniť takzvanú účinnú ľútosť.

Ladislav Bašternák si účinnú ľútosť chcel uplatniť už minulý rok. Vtedy však exminister vnútra Daniel Lipšic upozornil na to, že ústavný súd v minulosti v inej daňovej kauze rozhodol, že v prípade vratiek DPH nie je možné uplatniť si účinnú ľútosť.

Kauza Bašternák

Ešte v roku 2016 upozornili médiá na podozrivé nadmerné odpočty DPH firiem patriacich podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi. Ten si mal podľa Denníka N za posledné roky na odpočtoch uplatniť vratky DPH až vo výške 16 miliónov.

ňPodľa opozície do vyšetrovania v prospech Bašternáka zasiahol minister vnútra Robert Kaliňák. Ten za to čelil v lete 2016 nielen odvolávaniu v parlamente, ale aj početným protestom a výzvam na jeho odstúpenie.

Účinnú ľútosť si nemôže uplatniť

Na margo týchto informácií poslanec NR SR Jozef Rajtár povedal, že na prípade podnikateľa Bašternáka sa lámu základy spravodlivosti, pričom sa odvolal na rovnaký prípad, ako spomínal Daniel Lipšic.

„Účinná ľútosť je na takýto prípad absolútne neuplatniteľná, rozhodol o tom minulý rok v auguste aj Ústavný súd SR, keď v identickom prípade povedal, že keď nedoplatíte daň, môžete si ľútosť uplatniť, ale v prípade fiktívneho vykazovania DPH a vykrádania peňazí na základe fiktívnych faktúr z daňového úradu si ju uplatniť nemôžete,“ vysvetlil Rajtár.

Opozícia si na to posvieti

Rajtár sa tiež vyjadril, že „Ladislav Bašternák patrí do väzby, aby neopakoval trestné činy, neovplyvňoval svedkov, nelikvidoval dôkazy“. Prípad Bašternáka má byť aktuálne v rukách prokurátora, ktorý má rozhodnúť, či jeho účinnú ľútosť uzná.

Je pripravený pozorne sledovať rozhodnutie prokurátora. „Ak zakryje Bašternáka a uplatní účinnú ľútosť, dáme preskúmať zákonnosť tohto postupu,“ dodal poslanec.

Pri uplatnení takzvanej účinnej ľútosti musí obvinený svoj skutok nielen oľutovať a priznať, ale aj do 24 hodín od zverejnenia výsledkov vyšetrovania doplatiť sumu. V prípade spomínaného podnikateľa malo ísť až o dva milióny eur.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…