Domov Zahraničie Bez očkovacieho preukazu sa už vo Francúzsku nepohnete

Bez očkovacieho preukazu sa už vo Francúzsku nepohnete

0
0

Poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu, Národného zhromaždenia, schválili v nedeľu večer návrh zákona, ktorý zavádza očkovacie preukazy, nahrádzajúce doterajší zdravotný preukaz. Predloženie tzv. COVID pasu sa bude vyžadovať na vstup na rôzne verejné miesta.

Ústredným opatrením novej francúzskej legislatívy je, že neočkované osoby nad 16 rokov nebudú mať prístup na verejne prístupné miesta, ako sú reštaurácie, kultúrne inštitúcie či prostriedky diaľkovej dopravy.

Vo Francúzsku sa aj doteraz pri návšteve spomínaných verejných miest vyžadoval tzv. covidpas. Vstup však mali povolený aj neočkované osoby, ak sa preukázali negatívnym výsledkom testu alebo dokladom o prekonaní covidu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pôvodne predpokladal, že zákon nadobudne účinnosť od 15. januára. Jeho schválenie sa oneskorilo v dôsledku búrlivých diskusií v Národnom zhromaždení i v Senáte, hornej komore parlamentu. Zatiaľ nie je známy nový termín nadobudnutia účinnosti zákona.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Čo nás čaká v roku 2022

Protesty

Socialistickí poslanci v nedeľu oznámili, že sa obrátia na Ústavnú radu, ktorá je najvyššou súdnou inštanciou vo Francúzsku. Niektorí kritici namietajú, že očkovací preukaz neprinesie výraznú zmenu, keďže viac ako 91 percent dospelých Francúzov je už plne zaočkovaných.

Proti zavedeniu očkovacieho preukazu protestovali v sobotu vo Francúzsku desaťtisíce ľudí. Na zhromaždení krajne pravicovej strany Les Patriotes (Patrioti) napadla dvoch novinárov agentúry AFP skupina zrejme pravicových extrémistov a vyhrážala sa im zabitím.

red, TASR, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…