Domov Zaujímavosti Bez týchto symbolov by Vianoce neboli Vianocami

Bez týchto symbolov by Vianoce neboli Vianocami

0
0

Bohato ozdobený vianočný stromček, krásny adventný veniec, voňavé vianočné oblátky, betlehem v rôznych podobách, či tradičná pieseň Tichá noc. Tieto a rôzne ďalšie symboly sú neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Ako sa nimi ale stali, kedy vznikli a prečo až dodnes nemôžu chýbať počas vianočného obdobia v žiadnej domácnosti?

Vianočný stromček poznáme už 4 storočia

Vianoce azda najviac symbolizuje vianočný stromček. Či už voňavý živý, alebo umelý, ktorý môžete použiť viackrát, ale vždy bohato vyzdobený dekoráciami od výmyslu sveta. Dôležitú úlohu zohráva najmä pre deti, ktoré si pod ním nachádzajú darčeky.

Poznajú ho ľudia po celom svete, avšak málokto vie, z akého prostredia sa táto tradícia rozšírila. Nie je celkom jasné, v ktorej krajine tento zvyk vznikol.

Keď sa pozrieme do vzdialenejšej histórie, v starých kultúrach bol strom považovaný za symbol nádeje, pokoja a tiež víťazstva života nad smrťou. S najväčšou pravdepodobnosťou sa prvé vianočné stromčeky objavili v protestantskom Nemecku a podobu, v ktorej ho poznáme dnes, nadobudol pred vyše 400 rokmi.

Spočiatku sa vyskytoval v mestskom prostredí, pričom na vidiek sa dostal až po skončení 1. svetovej vojny. Dodnes presne nemožno povedať, prečo je práve stromček symbolom, bez ktorého by sa Vianoce nezaobišli.

Aj v samotnom kresťanstve sa vianočný stromček síce považuje za symbol Vianoc, no údajne preň nemá žiadny hlbší význam.

Vianočné oblátky majú ochrannú funkciu

Dôležitou súčasťou štedrovečerného stola sú vianočné oblátky, ktoré môžu mať podobu trubičiek, okrúhly, ale aj oválny tvar. Predstavujú telo Ježiša a v kostole sa kresťanom dávajú pri svätom prijímaní.

Keďže Vianoce predstavujú sviatky narodenia Ježiša, niet divu, že práve oblátky sa stali ich významným symbolom. Počas štedrej večere sa konzumujú s medom a s cesnakom, keďže v minulosti ľudia verili, že cesnak dokáže ochrániť pred zlými duchmi.

Magické účinky sa pripisovali aj oblátkam, ktoré ľudia zvykli odkladať do siatin, používali ich na liečenie, či verili, že ich ochránia pred požiarom.

V minulosti nebola vôňa čerstvo upečených oblátok u našich predkov ničím výnimočným. Dnes sa síce pečú len málokde, no stále sa na ne nezabúda ako na dôležitý symbol Vianoc.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Vianočné zvyky našich predkov

Betlehem môže mať rôzne podoby, no význam je len jeden

To, čo symbolizuje Betlehem, inak nazývaný aj jasličky, netreba snáď nijako vysvetľovať. Všetci vedia, že predstavuje zobrazenie svätej rodiny a Troch kráľov, ktorí dieťatku priniesli rôzne dary.

V Betleheme bývajú zobrazené aj rôzne zvieratá, anjeli či pastieri. Táto tradícia je veľmi stará, dokonca siaha do omnoho vzdialenejšej histórie, ako je to v prípade vianočného stromčeka.

Už v roku 1223 sv. František z Assisi zorganizoval vytvorenie živého betlehemu, ktorý sa nachádzal v jaskyni v talianskom Grecciu. Ľudia boli z nápadu nadšení, a tak sa zobrazovanie betlehemu rozšírilo do celého sveta.

Na Slovensko sa betlehemy dostali v priebehu 18. storočia, pričom pri ich zhotovovaní sa využívalo predovšetkým drevo. Postupom času však betlehemy nadobudli rôzne podoby. Vznikali z papiera, šúpolia, keramiky, vosku a mnohých iných materiálov.

Tichá noc, svätá noc

Vianočná atmosféra býva dotváraná aj rôznymi vianočnými pesničkami a koledami. Azda najznámejšou spomedzi nich je pieseň Tichá noc, ktorá je prespievaná do 200 jazykov. Možno vás prekvapí, že vznikla veľmi blízko.

Bolo to v Rakúsku v roku 1818, kedy organista a učiteľ Franz Gruber tesne pred Vianocami skontroloval organ a čakalo ho nemilé prekvapenie. Zistil, že sa naň ulakomili kostolné myši. Potreboval ku svojej vianočnej básni skomponovať vhodnú hudbu. Za tým účelom oslovil kaplána Josepha Mohra.

Vznikla pieseň, ktorú chcel naučiť veriacich, no keďže organ bol v tom čase nepoužiteľný, rozhodol sa melódiu zahrať na gitare. Veriaci boli piesňou nadšení natoľko, že ju začali rozširovať.

Netrvalo dlho a pieseň Tichá noc postupne prekonávala hranice miest, štátov a kontinentov. Dodnes nesmie chýbať na žiadnej polnočnej vianočnej omši. Je nielen symbolom Vianoc, ale tiež pokoja, lásky a mieru.

puma, foto: shutterstock, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…