Domov Šport VIDEO: Biely balet ovládol Kyjev

0
0

Najcennejšia futbalová klubová trofej má svojho držiteľa. Po víťazstve 3:1 nad Kloppovým Liverpoolom sa ním stal už po tretíkrát v rade kráľovský Real Madrid. Gólmi Balea a Benzemu tak „Los Blancos“ skompletizovali vytúžený hetrik a výrazným písmom sa zapísali do histórie súťaže. Zápas sa však nevyhol viacerým kurióznym momentom.

Pohroma menom Karius

Na kyjevské finále určite nikdy nezabudne nemecký brankár Loris Karius. 24-ročná liverpoolska jednotka zrejme nezvládla obrovský tlak a vo veľkej miere sa podieľala na neúspechu svojho celku.

Prvý veľký skrat prišiel v 51. minúte, kedy Nemcovu rozohrávku odhadol madridský útočník Karim Benzema a jednoduchým spôsobom poslal loptu do siete.

Na tento zásah však The Reds ešte dokázali zareagovať, no po ukážkovom góle Garetha Balea sa Karius dopustil druhej obrovskej chyby v zápase. Walesanovu ľahkú strelu spoza šestnástky neodhadol a nepochopiteľným zákrokom ju pustil za svoj chrbát.

Gólmanovi porazených teda po finálnom hvizde zostali len oči pre plač: „Zapríčinil som prehru môjho tímu a chcem sa všetkým ospravedlniť. Chyby nás vyšli draho. Škoda, že nemôžem vrátiť čas. Góly, ktoré som dostal, nás stáli titul.“

Ramosov wrestlingový zákrok

Zlomový moment nastal v 30. minúte, kedy musela predčasne opustiť trávnik azda najjagavejšia hviezda Liverpoolu – Mohamed Salah. Pre egyptského útočníka znamenal koniec hry zákrok Sergia Ramosa, ktorý Jürgen Klopp po zápase označil za „zápasnícky chmat“.

Nemecký kormidelník musel na zranenie svojho najlepšieho strelca okamžite zareagovať, a tak do hry poslal anglického reprezentanta Adama Lallanu. Kapitán Madridčanov vyviazol bez ujmy, zato Salahov štart na blížiacich sa majstrovstvách sveta v Rusku je ohrozený.

Hviezda zápasu

Rozhodujúcim hráčom a mužom zápasu sa stal striedajúci útočník bieleho baletu Gareth Bale, ktorý sa do streleckej listiny zapísal dvoma gólmi. Niekdajší hráč londýnskeho Tottenhamu či Southamptonu nastúpil do hry v 61. minúte a už o tri minúty sa blysol výstavnými nožničkami.

Jeden zásah, predstavujúci jasného kandidáta na gól sezóny, však rodákovi z Cardiffu nestačil a v 83. minúte sa postaral už o dvojgólové vedenie svojho tímu.

Baleova budúcnosť v drese Realu Madrid vyzerala byť počas sezóny prinajmenšom neistá, no možno práve sobotňajším výkonom si Walesan zaistil zotrvanie v španielskom veľkoklube. Svojím streleckým účtom sa navyše zapísal do histórie, keďže ako prvý náhradník vo finále Ligy majstrov dokázal dvakrát skórovať.

Noc plná rekordov

Walesanov rekord však nebol jediným, ktorým sa jeho celok môže pýšiť. Svojím triumfom si Real Madrid zabezpečil zisk ušatej trofeje už po trinásty krát, pričom víťazstvo v už treťom finále v rade znamená pre klub historický úspech, ktorý v novodobej ére Ligy majstrov nemá obdoby.

Na druhej strane Maného zásah do Navasovej siete bol pre Liverpool už 47. gólom v tomto ročníku najprestížnejšej klubovej súťaže. Na druhej priečke sa v počte zásahov v jednom ročníku nachádza FC Barcelona so 45 gólmi zo sezóny 2000/01.

Červená gólová mašinéria svoju priam rozprávkovú cestu za titulom nezakončila úspešne, avšak zverenci Jürgena Kloppa predviedli mimoriadne bojovný výkon.

„Urobili sme všetko, aby sme zápas vyhrali, a práve preto by som na našej príprave nič nemenil. Tím som pripravil najlepšie, ako som mohol, no nestačilo to a ja to musím akceptovať,“ povedal 50-ročný manažér na tlačovej konferencii, „v prvom polčase ste mohli vidieť, že sme boli práve tým súperom, akého všetci čakali.

Hrali sme dobrý futbal, držali sme loptu, vytvárali sme si šance a vyvíjali tlak, no prehrali sme 3:1. Nemyslím si však, že o desať rokov bude niekto hovoriť o tom, ako sme prehrali.“