Domov História Bitky a boje na území Slovenska, ktoré ovplyvnili chod svetových dejín

Bitky a boje na území Slovenska, ktoré ovplyvnili chod svetových dejín

0
0

Slovensko má bohatú históriu a dlhé dejiny, pretože naša krajina bola v minulosti súčasťou viacerých štátnych zriadení. Pozreli sme sa na niektoré bitky a boje, ktoré sa odohrali na území dnešného Slovenska, a ktoré ovplyvnili nielen naše dejiny, ale do veľkej miery aj chod tých svetových.

Bitka pri Bratislave

Koncom 9. storočia sa aj na našom území zintenzívnili vojenské nájazdy staromaďarských kmeňov. Tie zaútočili aj na niektoré oblasti južného a východného Slovenska.

V tomto období sa uskutočnila aj Bitka pri Bratislave, v ktorej vyhrali Maďari, a tak sa skončilo obdobie bavorskej a veľkomoravskej nadvlády v Dunajskej kotline. Aj táto bitka prispela k neskoršiemu zániku Veľkej Moravy.

Turecké výboje

Obdobie tureckej nadvlády nad časťou dnešného Slovenska trvalo 150 rokov. Počas týchto rokov sa striedali obdobia intenzívnych bojov, ktoré boli častokrát súčasťou širších európskych konfliktov, s obdobiami prímeria.

V tomto čase bolo aj územie južného Slovenska dejiskom väčších či menších bitiek a bojov. Jednou z najznámejších bitiek tohto obdobia je Bitka pri Moháči z roku 1526.

Napoleon Bonaparte na Slovensku

Napoleon Bonaparte bol jedným z najznámejších francúzskych generálov a politických vodcov. Jeho ťaženia sa isté obdobie spájajú aj s naším územím.

V roku 1805 sa mu podarilo obsadiť Viedeň a čast západného Slovenska s Bratislavou a Trnavou. Začiatkom decembra 1805 zvíťazil Napoleon pri Slavkove na južnej Morave nad rakúskym a ruským vojskom.

Podľa mieru, ktorý bol uzavretý v Bratislave, sa cisár František II. musel vzdať titulu nemeckého cisára. V roku 1809 sa cisár znovu postavil proti Napoleonovi, no opäť nevyhral.

Po prehraných vojnách bol dokonca nútený stať sa Napoleonovým spojencom a tiež mu dal za manželku svoju dcéru Máriu Luisu.

Nadšenci histórie si každoročne pripomínajú obliehanie Bratislavy Napoleonom.

Bitka pri Tekovských Lužanoch

Medzi významné bitky, ktoré do veľkej miery formovali nielen naše dejiny, ale aj tie svetové, patrí aj Bitka pri Tekovských Lužanoch z roku 1849.

V tejto bitke proti sebe bojovali cisárske vojská Františka Jozefa I. a maďarská armáda, ktorá bola vedená generálom Gorgeyim. Práve maďarským vojskám sa v tejto bitke podarilo vyhrať a tak im nič nebránilo v obsadzovaní nášho územia.

Veľkonočná bitka v Karpatoch

Prvá svetová vojna výrazne zasiahla aj na územie súčasného Slovenska. Bitka v Karpatoch, ktorá prebiehala od jesene 1914 do leta 1915, bola najväčšou udalosťou slovenských vojenských dejín v 20. storočí.

Na niekoľko týždňov sa táto oblasť stala hlavným ťažiskom zápasu cárskeho Ruska a rakúsko- uhorskej monarchie a teda stredobodom celého východného frontu.

Najväčšia bitka na našom území počas 2. svetovej vojny

Karpatsko-duklianska operácia.

Karpatsko-duklianska operácia vstúpila do dejín ako najväčšia a najkrvavejšia bitka 2. svetovej vojny, ktorá priamo súvisela s územím Slovenska.

Vojská Červenej armády a Prvého československého armádneho zboru počas nej narazili na tvrdý odpor nemeckých jednotiek. Zaujímavosťou tejto bitky je aj to, že pôvodne nebola ani v strategickom pláne Červenej Armády.

Práve pomoc prebiehajúcemu Slovenskému národnému povstaniu si vyžiadala zmenu ich plánov. A tak sa aj oni zapojili do oslobodzovacích bojov na území súčasného Slovenska.

Radoslav Hoppej, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…