Domov Slovensko Blahorečili kňaza Titusa Zemana

Blahorečili kňaza Titusa Zemana

0
0

Približne 25 tisíc veriacich sa v sobotu stretlo na priestranstve pred Kostolom Svätej rodiny v bratislavskej Petržalke. Zišli sa tu pri príležitosti blahorečenia saleziána kňaza Titusa Zemana.

Vyhlásenie kňaza Zemana za blahorečeného umožnilo schválenie dekrétu o jeho mučeníctve pápežom Františkom. Na slávnostnom obrade blahorečenia na pontifikálnej svätej omši predsedal legát pápeža, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Angelo Amato.

Blahorečenie je v rímskokatolíckej cirkvi jedným z prvých stupňov v procese k svätorečeniu. Je to akt, ktorým – po uskutočnení predpísaného procesu – pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult, na istom území a predpísanými spôsobmi, napr. v diecéze, ktorá proces viedla, alebo aj
v celom národe, do ktorého Boží služobník patril, alebo v určitej skupine veriacich, napr. v reholi.

Pontifikálnu svätú omšu celebroval kardinál Angelo Amato. Koncelebrantmi boli bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, hlavný predstavený saleziánov Ángel Fernández Artime, kardinál Jozef Tomko a apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Quido Ottonello.

Medzi prítomnými boli i slovenskí a zahraniční biskupi, saleziánski predstavení z okolitých krajín, okolo 500 kňazov a stovky rehoľníkov. Nechýbali ani predstavitelia verejného a spoločenského života a 25 tisíc ľudí.

Titus Zeman

Titus Zeman sa narodil 4. januára 1915 vo Vajnoroch pri Bratislave ako prvé z desiatich detí. Jeho detstvo bolo poznačené častými zdravotnými problémami, no keď mal 10 rokov na príhovor Sedembolestnej Panny Márie sa náhle uzdravil.

V ten deň jej Titus v tajnosti svojho srdca prisľúbil, že „bude navždy jej synom“. Teológiu študoval v talianskom Ríme a Chieri pri Turíne. Za kňaza bol vysvätený 23. júna 1940 v Turíne. Po návrate do vlasti vyučoval v rozličných saleziánskych inštitútoch.

V časoch, keď komunistický režim čoraz viac kontroloval a tvrdo prenasledoval cirkev, sa Titus Zeman snažil zachrániť duchovné povolanie tým, že tých, ktorí sa odhodlali zasvätiť svoj život Bohu prevádzal cez rieku Moravu a Rakúsko do Talianska, aby mohli dokončiť štúdiá teológie a byť vysvätení za kňazov.

Po jednom z nevydarených prechodov bol Titus Zeman spolu s mnohými ďalšími v apríli 1951 zatknutý. Za vykonštruované obvinenia špionáž a velezradu dostal 25 rokov tvrdého väzenia nepodmienečne so stratou občianskych práv.

V roku 1964 bol podmienečne prepustený na slobodu. Zomrel 8. januára 1969. V roku 1991 ho rehabilitačný proces vyhlásil definitívne za nevinného.

red, SITA, foto: SITA

  • V uliciach Košíc bolo v sobotu rušno

    V sobotu 1. septembra Košice hostili dve veľké akcie, ktoré lákali pozornosť kvôli ich pro…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…