Domov Slovensko Blanár mal vyhodiť von oknom 1,5 milióna

Blanár mal vyhodiť von oknom 1,5 milióna

0
0

Isto si ešte všetci spomíname na kauzu „piešťanské CT“, ktorá zatriasla najsilnejšou politickou stranou na Slovensku. Už v tom čase sa hovorilo aj o podozrivom obstarávaní ďalších zdravotníckych prístrojov. Medzi nimi aj v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK), ktorý v tom čase taktiež spravoval člen Smeru.

Maslo na hlave má podľa súčasnej predsedníčky ŽSK jej predchodca smerák Juraj Blanár. Ten podľa nej viackrát vážne porušil zákon pri kúpe CT prístrojov a prerobil tak 1,5 milióna eur.

Mohli mať aj štyri CT‑čká

Jurinová vychádza z kontroly Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorá podľa predsedníčky potvrdila, že pri nákupe dvoch CT prístrojov v roku 2012 Žilinský samosprávny kraj vybral najmenej výhodnú ponuku a štrnásťkrát vážne porušil zákon.

„Dvanásť pochybení mohlo podľa ÚVO ovplyvniť výsledok tendra. Dve porušenia zákona však podľa úradu priamo ovplyvnili výsledok súťaže.

Niektoré porušenia boli viac‑menej formálne, ale v niektorých prípadoch bolo porušenie také závažné a okaté, že sa dá len ťažko predstierať, že išlo o chyby z neznalosti zákona či nedbanlivosti,“ povedala Jurinová.

Jurinová upozornila, že župa vyhodila za 5 rokov von oknom jeden a pol milióna eur a za vysúťažénu sumu sa mohli namiesto dvoch prístrojov kúpiť až štyri.

Pochybenia neodmieta

Bývalý predseda kraja formálne pochybenia nevylúčil, avšak vážne porušenia odmieta a bráni sa, že ÚVO túto kontrolu stále neuzavrel a je v štádiu pripomienkovania protokolu.

„Pani Erika Jurinová ma nekontaktovala s tým, aby si vyžiadala moje stanovisko, hoci mala tento dokument už od decembra. Pretože ja som bol vtedy štatutárom a myslím si, že je úplne korektné, aby som sa mohol vyjadriť k tomuto stanovisku kontrolnej skupiny.

Potvrdzuje sa, že Erika Jurinová pokračuje namiesto práce pre kraj vo svojej kampani a že kraj riadi daňový podvodník Igor Matovič,“ povedal Blanár.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…