Domov Zahraničie Blíži sa dôležitý summit lídrov EÚ. S čím pôjde do Bruselu Slovensko?

Blíži sa dôležitý summit lídrov EÚ. S čím pôjde do Bruselu Slovensko?

0
0

Nielen boj proti pandémii COVID-19 a očkovanie, ale aj napäté vzťahy s Ruskom a klimatická politika v týchto dňoch rezonujú v EÚ.

Slovensko zdieľa obavy zo šírenia nových mutácií koronavírusu, najmä toho tzv. indického variantu. Európska únia musí byť preto podľa rezortu diplomacie SR v budúcnosti lepšie pripravená aj na túto hrozbu.

„Spolupráca členských krajín a rýchlosť našej reakcie sú kľúčové. Aj preto oceňujem skoré kroky Európskej komisie na zabezpečenie dávok vakcín pre nasledujúce roky.

Verím, že nastavenie budúcich zmlúv na nákup vakcín zabráni výpadkom dodávok očkovacích látok do členských štátov, ktoré by ešte viac prehĺbili rozdiely v prístupe k vakcínam v rámci EÚ,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus, v Bruseli, kde zastupoval Slovensko na prvom fyzickom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) po vyše polroku videokonferenčných rokovaní, ktoré boli online náhradou počas protipandemických opatrení.

O Rusku, klíme aj tzv. covid pasoch

Hlavnou témou májového zasadnutia bola príprava blížiaceho sa mimoriadneho zasadnutia Európskej rady, ktoré sa uskutoční v Bruseli v dňoch 24. a 25. mája 2021. Lídri členských štátov EÚ budú na summite diskutovať najmä o klimatickej politike, koordinácii v boji proti ochoreniu COVID-19, spolupráci so Spojeným kráľovstvom po brexite, ale aj o vzťahoch medzi EÚ a Ruskou federáciou.

„Ako jedného z prvých podporovateľov zavedenia digitálnych zelených certifikátov nás zároveň veľmi teší, že Rada EÚ aj Európsky parlament schválili mandáty pre finálne rokovania, aby certifikáty mohli byť zavedené ešte pred začiatkom letnej turistickej sezóny, teda v polovici júna,“ vyhlásil Martin Klus.

Dodal, že Slovensko od začiatku podporuje, aby tzv. digitálny „zelený“ preukaz nebol diskriminačný a obsahoval nielen údaje o zaočkovaní proti koronavírusu, ale aj potvrdenie o absolvovaní testu či doklad o prekonaní ochorenia COVID-19.

V súvislosti s Konferenciou o budúcnosti Európy, ktorá sa začala v nedeľu, 9. mája 2021, sa zástupcovia členských štátov EÚ zhodli, že prioritou musia byť občania. Pretože práve ich hlas musí pomôcť lídrom rozhodnúť o tom, akým smerom sa bude ďalšie roky uberať nielen Únia, ale aj celý starý kontinent.

md, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…