Domov Slovensko Boj Fica a Kisku pokračuje, a bude aj naďalej

Boj Fica a Kisku pokračuje, a bude aj naďalej

0
0

Už nám pomaly aj začala chýbať vojna medzi bývalým premiérom Robertom Ficom a prezidentom Andrejom Kiskom. Ak si ale niekto myslel, že tá je už minulosťou, mýlil sa. Predseda SMERu-SD opäť zaútočil na prezidenta a ten mu neostal nič dlžný.

V pondelok dopoludnia oznámil prezidentov hovorca Roman Krpelan, že v utorok Kiska oznámi, aká bude jeho politická budúcnosť. „Zajtra bude deň D. Prezident Andrej Kiska povie, čo ďalej. Bude o čom písať, bude o čom hovoriť,“ napísal Krpelan.

Vyprovokoval Fica

Na slová prezidenta nemal záujem čakať SMER‑SD, ktorého predseda Robert Fico na tlačovej konferencii povedal, že nie je náhoda, že Kiska chce práve zajtra oznámiť, ako bude pokračovať jeho profesijná kariéra.

Práve v utorok mal totiž parlamentný Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií riešiť správu Finančnej správy SR, ktorá obsahuje informácie o prezidentovej firme KTAG, o ktorej je známe, že si v minulosti neoprávnene krátila dane a navyše existuje podozrenie, že práve cez túto spoločnosť si Kiska ako kandidát na prezidenta v rokoch 2013 a 2014 znižoval oficiálne náklady na kampaň, čím by hrubo porušil volebný zákon.

„Chce svojím vyhlásením zatieniť rokovanie výboru a informácie, ktoré z tohto výboru pôjdu von. To nie je náhoda,“ povedal predseda SMERu‑SD na tlačovej konferencii.

Mal by odstúpiť

Fico zároveň prezradil, že správa Finančnej správy prináša závažné informácie a hovorí o množstve opravných daňových priznaní za rok 2013, ktoré spoločnosť KTAG podala až v roku 2017, po tom, čo sa celý prípad dostal do médií.  „Ak sa potvrdia informácie, nemá inú možnosť, len odstúpiť z funkcie.

Žiadam Kisku, aby dal súhlas na zverejnenie celej informácie finančnej správy, údajov firmy, aby si verejnosť mohla urobiť obraz o hlave štátu,“ vyzval prezidenta Fico a dodal, že správa, ktorú majú k dispozícii len členovia spomínaného výboru je čistá katastrofa. Napokon výbor zatiaľ o prezidentovi nerozhodol a požiadal finančnú správu o ďalšie dokumenty.

Kiska kandidovať nebude, ale neodchádza

Prezident v utorok na tlačovej konferencii oznámil to, o čom sa šuškalo už nejaký čas. Do boja o prezidentské kreslo v budúcoročných voľbách sa nezapojí. Za dôvod svojho rozhodnutia označil predovšetkým rodinu.

„Nikdy som sa netajil tým, že rodinný život je pre mňa dôležitý. V uplynulom roku sme v rodine zažili šťastné aj tragické udalosti. Oboje mi pripomenuli, že čas strávený s rodinou je nenahraditeľný.

Ak má mať život zmysel, nemôžeme ich odsúvať,“ povedal Andrej Kiska. Vo svojom prejave zaútočil tiež na bývalého premiéra Fica, ktorý hral rovnakou mincou proti nemu deň predtým.

„Nepresvedčivá a arogantná reakcia vlády na vraždu novinára Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej vyvolala nedôveru v tejto krajine. Preto som považoval za správne ísť až na hranu ústavy,“ povedal, pričom objasnil svoje kroky počas krízy v marci tohto roka.

Zároveň pripomenul, že bol pri významných zmenách, keď o svoje stoličky prišli dlhoročné vládne persóny, na ktoré sa dovtedy nemohlo siahnuť. Narážal tým na odchod Roberta Fica z postu premiéra a Roberta Kaliňáka zo stoličky ministra vnútra.

Zároveň povedal, že hoci kandidovať na prezidenta nebude, dôveru jeho voličov plánuje zužitkovať a v ďalších mesiacoch bude premýšľať ako Slovensku pomôže. „Politický zápas, ktorý som začal v roku 2014, nepovažujem za skončený,“ povedal prezident.

Kiska vs. Fico: 1:1

Možno povedať, že práve postoj prezidenta Kisku po vražde novinára a jeho snúbenice je jedným z hlavných dôvodov, prečo musel Robert Fico po desaťročí premiérovania opustiť svoju stoličku.

Rovnako tak možno povedať, že útoky Roberta Fica sú dôvodom toho, prečo sa Andrej Kiska rozhodol ďalej nekandidovať na funkciu hlavy štátu. Z tohto pohľadu, športovou terminológiou povedané, stav je nerozhodný 1:1.

Keďže obaja kohúti tvrdia, že nikam neodchádzajú, uvidíme, ako sa bude ich súboj ďalej vyvíjať.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …