Domov Zahraničie Boj proti klimatickým zmenám sa stáva horúcou agendou EÚ

Boj proti klimatickým zmenám sa stáva horúcou agendou EÚ

0
0

Budúcnosť Európy zahŕňa najmä boj proti klimatickým zmenám, to je jasným odkazom neformálneho summitu Európskej únie zo Sibiu, dnes už vieme aj prvé výsledky pripravenosti jednotlivých členských štátov.

Počas neformálneho summitu EÚ v Sibiu sa lídri členských štátov EÚ snažili určiť program pre budúcnosť celého európskeho bloku. Počas summitu odzneli viaceré návrhy, ako bojovať proti klimatickým zmenám, ale zhoda sa zatiaľ hľadá veľmi ťažko.

Ako aj diskusia počas summitu ukázala, zmena klímy je záležitosťou každého z nás, pretože o pár rokov budeme ovplyvnený možnými dôsledkami, ktoré sú dnes ešte ťažko predvídateľné.

Čo je viac ako jasné, celý európsky blok bude musieť prísť na to, ako financovať prechod na ekonomiku šetrnú k životnému prostrediu.

Hodnotenie národných správ k prechodu k nulovým emisiám

Pred pár dňami bola zverejnená správa, ktorá hodnotila návrhy členských štátov EÚ z hľadiska pripravenosti na prechod ekonomík na produkciu nulových emisií.

Ako správa ukázala, predložené správy vládami štátov na začiatku roka 2019 sú celkovo hodnotené veľmi zle. Ale v rámci jednotlivých členských krajín existuje viacero príkladov osvedčených postupov, ktoré by mali slúžiť ako inšpirácia pre konečné plány.

Ani slovenskej verejnosti nie je boj proti klíme ľahostajný

Aj slovenskí študenti sa zapojili do štrajkov za boj proti zmene klímy, ktoré sú súčasťou celosvetového hnutia Fridays for Future a cieľom ktorých je primäť vlády, aby začali prijímať také rozhodnutia, ktoré povedú k riešeniu klimatických zmien.

Protesty sa uskutočnili minulý piatok po celom Slovensku, od Bratislavy až po Košice. Podľa organizátorov protestov, slovenské vlády dlhodobo podceňovali túto oblasť a súčasná vláda ani nedodržuje Parížsku klimatickú dohodu, ku ktorej sa svojim podpisom Slovensko zaviazalo.

Slovensko na chvoste boja proti zmene klímy

Ako ukázalo hodnotenie expertov Európskej nadácie pre klímu, Slovenská republika má nateraz pripravený jeden z najhorších návrhov klimatických plánov v porovnaní so všetkými štátmi Európskej únie, horšie ako my je už pripravené len Slovinsko.

Cieľom tohto plánu, ktoré pripravilo a predložilo Európskej únii na posúdenie slovenské ministerstvo hospodárstva, je príprava krajiny na prechod k nulovým  emisiám. Keďže sa jedná o návrh, hodnotenie umožní Slovensku pripraviť lepší plán.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…