Domov Zahraničie Boj proti plastovému odpadu vstupuje do ďalšej fázy

Boj proti plastovému odpadu vstupuje do ďalšej fázy

0
0

Plastový odpad, ktorý ľudstvo produkuje takmer na celom svete je jedným z najhorších, rozklad trvá celé desaťročia, najmä moria sú ním zaplavené.

Svet dnes stojí pred zásadným rozhodnutím, v moriach ale aj v mnohých, najmä rozvojových krajinách, sa dnes hromadí množstvo plastového odpadu.

OSN odhaduje, že týmto tempom by za pár desaťročí mohlo byť v moriach viac plastového odpadu ako rýb. Pre rozvojové krajiny, je tento obchod s odpadom finančne veľmi výhodný. A začal rozkvitať po tom, ako Čína v roku 2018 zavrela svoje dvere pre ďalší dovoz odpadu.

Nový pakt OSN o boji proti plastovému odpadu

Počas uplynulého týždňa sa na pôde OSN v Ženeve rozhodovalo o budúcnosti plastových výrobkov a najmä odpadu z neho.

Vlády počas 14. konferencie zmluvných strán (COP14) Bazilejského dohovoru prijali obmedzenia pri vývoze plastového odpadu, ktorý je tvorený rôznym zmesovým toxickým plastom.

Krajiny, kam odpad smeruje, tak získali možnosť mať informácie o odpadoch z plastov vstupujúcich do ich krajiny a budú mať právo odmietnuť skládkovanie takéhoto plastového odpadu.

Záväznosť prijatého paktu

Pakt prijalo až 186 krajín sveta, ako zvyčajne, práve Trumpova administratíva sa nezapája do globálnych environmentálnych iniciatív. Ani tentoraz USA nie sú signatármi tohto dokumentu.

Pakt je pre krajiny, ktoré ho podpísali, práve záväzný, ale autorita, ktorá by dohliadala, či sa dodržuje, neexistuje.

Pakt OSN najviac ovplyvní tých, ktorí ho nepodpísali

Nové rozhodnutie OSN bude mať najväčší vplyv na USA, pretože zmluva zakazuje vývoz uvedených odpadov z krajín, ktoré dohovor neratifikovali.

V roku 2018 vyviezli Spojené štáty 157 tisíc veľkých lodných kontajnerov zmiešaných plastových odpadov do rozvojových krajín, ktoré už boli ohromené plastovým znečistením.

Nové rozhodnutie OSN prinúti USA, aby sa do budúcnosti zaoberali vlastným plastovým odpadom.

Už dve krajiny vyhlásili stav klimatickej núdze

Po tom, ako bola Veľká Británia v zajatí protestov a blokácií Londýna viac ako desať dní, bol tento verejný tlak na vládu premenený na vyhlásenie stavu klimatickej núdze.

Bola to prvá krajina na svete, aj keď v tomto prípade ide skôr o symbolické ako praktické vyhlásenie. Ako druhá krajina, ktorá sa odhodlala k tomuto kroku, bolo Írsko.

Írski poslanci schválili aj dodatok, ktorý naznačuje, že tento krok nebol len symbolický a vláda by mala hľadať a neskôr aj navrhnúť možnosti ako bojovať proti klimatickým zmenám.

jus, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…