Domov Slovensko Bol to boj: Ústavný súd je konečne kompletný

Bol to boj: Ústavný súd je konečne kompletný

0
0

Ústavný súd Slovenskej republiky je v kompletnom zložení. Poslancom sa podarilo zvoliť potrebný počet kandidátov celkovo v piatich voľbách.

Úlohu vymenovať ústavných sudcov si rozdelili bývalý prezident Andrej Kiska a súčasná prezidentka Zuzana Čaputová. Minulý týždeň prezidentka vymenovala šesť nových ústavných sudcov.

Hľadá sa deväť ústavných sudcov

Aj takto by mohol znieť najbližšie inzerát a zrejme by to bolo efektívnejšie. Vo februári skončil mandát deviatim ústavným sudcom. Ústavný súd tak fungoval iba so štyrmi sudcami.

Parlament potreboval navoliť dvojnásobný počet kandidátov, z ktorých mal vtedajší prezident Andrej Kiska vymenovať deviatich. Celkovo sa uskutočnilo päť volieb.

Troch sudcov vymenoval ešte Andrej Kiska, čím zabránil úplnej nefunkčnosti ÚS SR. Zvyšných sudcov vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová. Predsedom Ústavného súdu je Ivan Fiačan.

Procházka to nie je

Bývalý predseda zaniknutej strany Sieť Radoslav Procházka sa napokon na Ústavný súd SR nedostal. Zuzana Čaputová vymenovala za ústavných sudcov Libora Duľu, Ladislava Duditša, Petra Straku, Miloša Maďara, Martina Vernarského a Rastislava Kaššáka.

Čaputová pri vymenovávaní pripomenula sudcom nedávne pochybenia, ktoré sa týkali možného ovplyvňovania súdnych pojednávaní v prospech určitej strany.

Narážala i na bratislavských sudcov, ktorým NAKA počas augustovej razie zhabala telefóny a počítače pre možné podozrenia z korupcie.

Maďarovo meno rezonuje

Meno Miloš Maďar si mnohí spájajú s menom Mikuláša Černáka. Nie preto, že by tieto mená boli podobné. Nový ústavný sudca bol donedávna obhajcom banskobystrického bossa podsvetia.

Černák si ho ale nevybral. Advokát mu bol pridelený z úradnej moci. Maďar sa dlhoročne orientuje na trestné právo. Zastupoval aj Dávida Brtvu v kauze tunelovanie nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia.

Takisto bol advokátom aj Miloslava Zraka a členov jeho gangu, ktorí boli obžalovaní v kauze organizovaného výpalníctva.

Všetkým odľahlo

Verejnosti detto, no kompletnému ústavnému súdu sa tešia i ďalší ústavní činitelia. Podľa neoverených informácií, čaká na ústavných sudcov viac ako 1 500 nepridelených podaní.

„Som rád, že Ústavný súd už je kompletne funkčný, že má kompletné zloženie sudcov, že sa dá bojovať so všetkými podaniami, rozhodnúť o nich a že nehrozia žiadne prieťahy,“ povedal predseda NR SR Andrej Danko.

„Od dnes je Ústavný súd kompletný a tak je to správne. V demokratickej spoločnosti musí ustanovizeň, ktorá má bdieť nad dodržiavaním pravidiel a zákonov v krajine, byť kompletná,“ vyhlásil premiér Pellegrini, ktorého prieťahy vo voľbe takisto unavovali.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…