Domov Zahraničie Boris Johnson dostal ďalšiu facku

Boris Johnson dostal ďalšiu facku

0
0

Minulý týždeň bol náročný pre britského premiéra Borisa Johnsona, ktorému Najvyšší súd nariadil znova otvoriť zasadanie parlamentu, čím už opäť stroskotal jeden z jeho plánov na uskutočnenie brexitu s dohodou alebo bez.

Po tom, ako začiatkom septembra prehral Boris Johnson viacero bojov s opozičnými ale aj vlastnými poslancami pri hlasovaní v parlamente, prišiel začiatkom minulého týždňa ešte väčší šok.

Približne od polovice septembra sa čakalo na rozhodnutie sudcov Najvyššieho súdu v Londýne, ktorí sa mali vysloviť k zákonnosti o prerušení rokovania parlamentu na päť týždňov do polovice októbra.

Podľa Johnsona mu išlo o prípravu na vystúpenie Británie z EÚ či už s dohodu alebo bez, no opoziční poslanci to považovali za spôsob ako zablokovať rozhodovanie poslancov o brexite bez dohody.

Najvyšší súd rozhodol jednoznačne a prerušenie rokovania parlamentu vyhlásil za neplatné.

Boris Johnson v parlamente

Rozhodnutie Najvyššieho súdu bolo jednoznačné

Sudcovia najvyššieho súdu boli jednomyseľní, podľa ich vyjadrenia, vláda neuviedla dostatočné dôvody na prerušenie rokovania parlamentu.

Parlament má podľa nich kontrolovať výkonnú moc a v tom mu bolo prerušením zabránené bez udania dobrého dôvodu, čím bola kráľovná Alžbeta II. uvedená do omylu.

Teda žiadosť premiéra ku kráľovnej, ktorej vyhovela, o prerušenie rokovania parlamentu, bola podľa súdu nezákonná a teda neplatná.

Johnson sa snažil rozpustiť parlament

Následne po rozhodnutí súdu bolo jasné, že britský parlament obnoví svoju činnosť. Johnson na to reagoval s tým, že toto rozhodnutie bude rešpektovať a sám  sa hneď na ďalší deň vrátil z Klimatického summitu OSN v americkom New Yorku, aby oslovil poslancov.

Po opätovnom zasadnutí britského parlamentu najskôr Boris Johnson žiadal poslancov, aby mu vyslovili nedôveru, čím by s najväčšou pravdepodobnosťou prišlo k novým voľbám.

To však nateraz opozícia odmieta, pretože najsilnejšia opozičná Labouristická strana by podľa prieskumov tieto voľby prehrala.

Boris Johnson: „Najlepšia vec pre túto krajinu a pre celkové duševné zdravie ľudí by bola, keby sme dokončili brexit.“

Pat v parlamente pokračuje

Brexit je momentálne nastavený na koniec októbra, či už s dohodu alebo bez a Boris Johnson opakuje, že tento termín sa už nebude posúvať a Veľká Británia z EÚ odíde.

Johnsonova snaha o rozpustenie parlamentu je podľa politológov taktickým krokom, pretože vie, že opozícia by v nových voľbách nevyhrala.

Naopak opozícia takticky tlačí Johnsona, aby sa zaviazal, že sa neuskutoční brexit bez dohody a až potom zahlasujú za predčasné voľby. Takto nastavený súboj momentálne blokuje parlament a vytvára pat v parlamente ako aj v celej krajine.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…