Domov Zahraničie Boris Johnson použil „škandalózny“ manéver

Boris Johnson použil „škandalózny“ manéver

0
0

Britský premiér Boris Johnson požiadal kráľovnú o prerušenie zasadnutia parlamentu, tá mu vyhovela, no opozícia aj obyčajni ľudia sa búria proti tomuto kroku britského premiéra.

Po tom, ako sa britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi nepodarilo získať výslovný súhlas od predstaviteľov Európskej únie, ani od jej dvoch hlavných hráčov na rokovaniach s Emmanuelom Macronom a ani s Angelou Merkelovou, ohľadne znovuotvorenia rokovaní o brexitovej dohode, najmä v otázke tzv. severoírskej poistky, ktorá má zabrániť, aby nevznikla tvrdá hranica medzi Severným Írskom a Írskom, vyhlásil jeho opozičný rival Jeremy Corbyn, že chystá na september hlasovanie o dôvere Johnsonovej vláde.

Lišiacky ťah od Johnsona

Minulý týždeň, Boris Johnson požiadal kráľovnú, aby po letnej prestávke prerušila rokovanie britského parlamentu, ktorý kvôli brexitu pojednáva nepretržite už viac ako dva roky a uskutočnila svoj tradičný príhovor až 14. októbra tohto roka, čím sa oficiálne otvára nové zasadnutie parlamentu.

Tento počin premiéra nie je ničím výnimočný. Prerušenie zasadnutia parlamentu sa deje pravidelne už desaťročia, ale v kontexte blížiaceho sa termínu pre brexit, ktorý uplynie podľa súčasnej dohody s EÚ 31. októbra, je tento krok zo strany opozície vnímaný ako manéver ako obísť opozičných poslancov, ktorí majú v pláne zastaviť brexit bez dohody.

Britská kráľovná Alžbeta II., ako je zvykom, vyhovela tejto jeho žiadosti o prerušenie rokovania parlamentu. A teda len pár dní po tom, ako sa zídu po letných prázdninách bude rokovanie prerušené, niekedy medzi 9. a 12. septembrom, až do 14. októbra.

Opozícia zúri

Opoziční lídri považujú tento krok za škandalózny, a tvrdia, že Johnson takto chce dosiahnuť brexit bez dohody, ktorému chcú oni zabrániť.

Johnson sa bráni, že chce len získať čas na rokovania a prípravu nových zákonov, ktoré následne predloží po opätovnom rokovaní parlamentu.

Skupina najmä škótskych poslancov už iniciovala aj pojednávanie na škótskom najvyššom civilnom súde, kde chcú zabrániť prerušeniu zasadania parlamentu. Niektorí opoziční poslanci by radi videli aj predčasné parlamentné voľby.

Ani Briti nie sú spokojní

Počas uplynulého víkendu sa konali aj protesty obyvateľov, ktorí nesúhlasia s návrhom Borisa Johnsona na to, aby bolo na viac ako mesiac prerušené zasadanie parlamentu.

Vo viacerých mestách po Veľkej Británii sa konali protesty proti tejto plánovanej odstávke v tak kľúčovom období. Protesty prebehli vo viac ako 30 mestách od Londýna, Belfastu, či Glasgowa.

Protesty organizuje skupina Another Europe is Possible, ktorá vznikla ako hnutie podporujúce zotrvanie v EÚ.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

UEFA chce fanúšikov na tribúnach

Európska futbalová únia (UEFA) zvažuje revíziu dejísk európskeho futbalového šampionátu po…