Domov Šport Brazília opanovala domáci šampionát

Brazília opanovala domáci šampionát

0
0

V poradí už 46. edícia juhoamerického futbalového turnaja Copa América, zastrešeného federáciou CONMEBOL, dospela v nedeľu 7. júla do svojho veľkolepého finále. O prestížnu trofej si to na štadióne Maracana v Riu rozdali hostitelia z Brazílie proti reprezentácii Peru. O triumf „seleção“ sa postupne postarali Everton, Gabriel Jesus a v samom závere Richarlison.

Brazília na svojho finálového súpera narazila už v základnej skupine. „Kanárici“ vtedy uštedrili Peru ponižujúcu porážku 5:0, a tak málokto očakával, že tieto celky o niekoľko týždňov zvedú finálový súboj.

„La blanquirroja“, teda bielo‑červení, postúpili do vyraďovacej fázy turnaja až z tretieho miesta.

Kontroverzná púť

Po úspešnom penaltovom rozstrele vo štvrťfinálovom dueli proti Paraguaju sa domáci celok mohol tešiť na mimoriadne atraktívnu konfrontáciu s odvekým rivalom – Argentínou.

Družina okolo Lea Messiho aj so šťastím postúpila zo základnej skupiny, a tak v semifinále proti Brazílii bola jasným outsiderom. Po góloch Gabriela Jesusa a Roberta Firmina bolo o prvom finalistovi rozhodnuté, avšak zápas čakala ešte veľmi dlhá mediálna dohra.

Opakované zábery potvrdili, že Argentíne boli odopreté dva pokutové kopy. Hlavný arbiter Roddy Zambrano totiž sporné situácie vôbec nekonzultoval s videorozhodcom.

Do usporiadateľov sa po zápase obul predovšetkým kapitán „albiceleste“ Lionel Messi. „Nepochybujem o tom, že všetko je nastavené pre hladký postup Brazílie,“ vyhlásila barcelonská stálica, „korupcia a rozhodcovia sa postarali o to, aby si ľudia na tomto turnaji nemohli užívať futbal.“

Kat favoritov

Odpisované Peru si medzitým brázdilo postupovú cestu cez najväčšie esá šampionátu. Vo štvrťfinále po penaltovej lotérii prekvapivo zdolalo Uruguaj, pričom sa o jediný neúspešný pokus v rozstrele postarala najväčšia hviezda tímu Luis Suárez.

V semifinále museli čeliť neľahkému súperovi, obhajcovi trofeje z Čile. Čiľania však na dobrú formu zo skupiny nenadviazali a po porážke rozdielom triedy sa museli uspokojiť len s bojom o tretie miesto.

V ňom na seba opäť upútal najviac pozornosti argentínsky virtuóz Messi. Jeho celok si síce gólmi Agüera a Dybalu zaistil bronzové medaily, no „mesiáš“ musel ešte pred prestávkou zamieriť pod sprchy.

Potýčka medzi ním a kapitánom „la roja“ Garym Medelom vyústila v červené karty pre oboch aktérov. Pre Messiho šlo len o druhú červenú kartu v kariére.

40. trofej do zbierky

Do nedeľňajšieho finále nastúpili lepšie Peruánci, no ich aktivitu umlčal už po štvrťhodine hry osamotený Everton. V 44. minúte sa na opačnej strane po ruke Thiaga Silvu zahrával pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Paolo Guerrero a s prehľadom premenil.

Z vyrovnaného stavu sa hostia radovali len krátko, nakoľko ešte v nadstavenom čase prekonal Galleseho Jesus. Strelec gólu na 2:1 zápas však nedohral.

Pre nebezpečný zákrok na súpera ho v 70. minúte poslal hlavný arbiter pod sprchy. Útočník Manchestru City svoj odchod z ihriska vyšperkoval úderom päsťou do lavičky a pokusom o zhodenie búdky s technológiou VAR. V 90. minúte po faule na Evertona spečatil víťazstvo domácich Richarlison.

Brazílčania tak zaknihovali už deviaty triumf v súťaži, prvý od roku 2007. Mimoriadne cenným bol zisk pohára aj pre kapitána „kanárikov“ a najlepšieho hráča turnaja Daniho Alvesa.

Pre Alvesa, ktorý pásku prebral po zranenom Neymarovi, šlo už o 40. trofej v klubovej či reprezentačnej kariére. Skúsený zadák je tak momentálne jediným hráčom na planéte s tak vysokým počtom získaných trofejí.