Domov Zahraničie Brexit by mal byť až koncom októbra, možno skôr a možno vôbec

Brexit by mal byť až koncom októbra, možno skôr a možno vôbec

0
0

Minulý týždeň prišlo k očakávanej dohode medzi lídrami európskej 27-čky, kedy na žiadosť britskej premiérky Theresy Mayovej, odsúhlasili ďalší odklad termínu brexitu. No na dlhšie ako sama Mayová žiadala, najnovší dátum je 31. október tohto roka.

Počas zasadnutia Európskej rady prišlo k odmietnutiu žiadosti britskej premiérky Theresy Mayovej o predĺženie odkladu Brexitu do 30. júna, namiesto toho európski lídri ponúkli predĺženie až do konca októbra.

Samozrejme odchod môže prísť aj skôr, ak sa tak britskí poslanci dohodnú. Veľká Británia tak získala flexibilné predĺženie termínu, aby mohli v pokoji prijať finálne rozhodnutie.

Rokovania pred žiadosťou

Nedá sa uprieť, že by premiérka Theresa Mayová pred touto žiadosťou zaháľala, aj jej posledné rokovania smerom dovnútra jej strany ukázali bezvýchodiskovosť schválenia dohody.

Mayová sa teda obrátila aj na opozičnú labouristickú stranu a jeho lídra Jeremyho Corbyho, kedy chcela získať podporu na schválenie dohody o brexite.

No ani tieto rozhovory nepriniesli riešenie, a preto Mayová pristúpila k novej žiadosti o predĺženie času na odchod.

Európski lídri pri schválení nového termínu argumentovali najmä tým, že Veľká Británia podľa nich nemá žiadny skutočný plán. Termín 31. október, nie je náhodný, vtedy končí aj mandát súčasnému zloženiu Európskej komisie.

Alternatívy pre Veľkú Britániu

Theresa Mayová je stále odhodlaná opustiť EÚ pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu, ak sa jej podarí v parlamente schváliť dohodu o brexite.

No po poslednom rokovaní lídrov je takmer jasné, že vzhľadom na zložitú situáciu v krajine sa Veľká Británia zúčastní aj na európskych voľbách v máji tohto roku, čomu sa na začiatku rokovaní chceli všetci vyhnúť.

Dlhší termín vyšiel z viacerých premenných, napríklad ak by chceli Briti usporiadať nového referendum o členstve v EÚ, odhaduje sa, že by to trvalo okolo 22 týždňov.

V hre sú aj nové voľby, najmä v kontexte, že prišlo k predĺženiu odchodu a zástancovia tvrdého brexitu v krajine sú nahnevaní, že sa termín opäť posunul.

Mayová ale stále verí, že jej rokovania prinesú zhodu v britskom parlamente a poslanci budú hlasovať za súčasnú dohodu o brexite. Európski lídri však jednoznačne povedali, že aj keď sa termín zmenil, samotná dohoda zostáva stále taká istá ako sa vyrokovala ešte minulý rok.

Na začiatku nevládla medzi lídrami jednota

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nebol nadšený s takým dlhým predĺžením a pôvodne chcel kratší odklad, nakoniec však podľahol väčšine pri rokovaniach.

Aj slovenský premiér Peter Pellegrini sa zúčastnil rokovaní, kedy Slovensko bolo za čo najväčší odklad, aby Briti získali dostatok času na rokovania a EÚ zasa čas venovať sa štandardnej agende.

Podľa Pellegriniho sú už viacerí lídri, vrátane toho slovenského, unavení, že každý summit sa venuje najmä brexitu, a na iné, rovnako dôležité otázky, nezostáva čas. Verí, že sa to týmto predĺžením vráti do normálu.

Vtipy o brexite

Po tom, čo Veľká Británia získala nový odklad brexitu do konca októbra, ľudia rýchlo zistili, že nový dátum sa zhoduje s Halloweenom, z čoho si následne začali užívatelia sociálnych sietí robiť rôzne žarty.

Celkovo brexit mnohí užívatelia považujú za nevydarenú mydlovú operu, teda nekončený televízny seriál, ktorý stále nemá svoj koniec a je otázne, či ho niekedy aj bude mať.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…