Domov Zahraničie Brexit je kľúčovou témou aj v rámci slovenskej politiky

Brexit je kľúčovou témou aj v rámci slovenskej politiky

0
0

Rokovania o brexite pokračujú veľmi pomalým tempom. Len samotné požiadanie o vystúpenie Británie, ktoré nasledovalo po súhlasnom referende v júni 2016, prišlo až v marci 2017, kedy aktivovali článok 50 Zmluvy o Európskej únii.

Samotná snaha o vystúpenie Británie z Európskej únie nie je nová. Viaceré skupiny či politické strany sa o vstúpenie snažia od roku 1975, kedy sa uskutočnilo prvé referendum o členstve Spojeného kráľovstva v Európskom hospodárskom spoločenstve.

V danom referende hlasovali za zotrvanie Británie v spoločenstve. Až v referende v roku 2016 občania Británie hlasovali za vystúpenie.

Článok 50 Zmluvy o Európskej únii a Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Skrátene článok 50 tejto zmluvy ponecháva na slobodné rozhodnutie každému členskému štátu EÚ o možnosti vystúpenia z Únie. Následne Únia dojedná a uzavrie s  takým štátom dohodu a zohľadní rámec jeho budúcich vzťahov s Úniou. Zmluvy sa prestanú vzťahovať na dotknutý členský štát odo dňa nadobudnutia platnosti dohody o vystúpení alebo v prípade, ak sa tak nestane, dva roky po oznámení.

Británia bude musieť odísť aj bez dohody

V roku 1973 sa Británia stala členom Európskeho hospodárskeho spoločenstva, neskoršej Európskej únie. Na základe žiadosti Británie o vystúpení z marca 2017 jej čas na uzavretie dohody, podľa článku 50 Zmluvy o Európskej únii, uplynie 29. marca 2019.

Pokiaľ sa dohoda medzi Britániou a EÚ neuzavrie, Británia opustí EÚ aj tak, no bez usporiadania vzájomných vzťahov.

Rokovania napredujú pomaly

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit, Michel Barnier, označuje pokračujúce rokovania s Veľkou Britániou za pomalé.

Viaceré kľúčové body dohody stále nie sú uzavreté, ide o unikátne rokovania, ktoré obsahujú zložitú spleť oblastí od právnych cez sociálne, ekonomické až po technické aspekty vzájomných vzťahov po vystúpení.

Asi najväčšie spory vyvolávajú ekonomické otázky, kedy by Veľká Británia mala doplatiť až okolo 100 miliárd eur, čo ale nateraz Británia odmieta.

Návšteva vyjednávača na Slovensku

Minulý týždeň sa stretol Michel Barnier s naším ministrom financií SR Petrom Kažimírom, ako aj štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí SR Ivanom Korčokom.

Tieto stretnutia sa uskutočnili v rámci druhého turné po členských štátoch EÚ, v ktorom sa Michel Barnier snaží získať spätnú väzbu na prebiehajúce rokovania.

Jednu z dôležitých podmienok potvrdil aj Ivan Korčok, že aj napriek „pripravenosti Veľkej Británie rešpektovať záväzky, ktoré sa týkajú rozpočtového obdobia do roku 2020“, no finančné záväzky sú rozsiahlejšie a je potrebné mať viac záruk zo strany Veľkej Británie aj pre ďalšie obdobie.

Michel Barnier so štátnym tajomníkom Korčokom.

jus, foto: facebook, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

KOMENT 48/2019: Počiatek sa vracia…a priznáva zlodejiny…

Na internete sa objavilo ďalšie video, ktoré šokovalo Slovensko. Je na ňom opäť zachytený …