Domov Ekonomika BREXIT: Nové povinnosti pre podnikateľov aj zákazníkov

BREXIT: Nové povinnosti pre podnikateľov aj zákazníkov

0
0

Podnikatelia aj zákazníci sa musia pripraviť na nové povinnosti v súvislosti s definitívnym odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ). Keďže pre Spojené kráľovstvo s koncom roka končí aj prechodné obdobie, zmení sa aj spôsob priebehu toku tovarov.

Peter Pavuk, generálny riaditeľ spoločnosti DPD na Slovensku, upozorňuje, že zmeny bez ohľadu na finálnu podobu brexitu čakajú na všetkých, ktorí vyvážajú tovar do Veľkej Británie, alebo si ho objednávajú z britských internetových obchodov.

Zákazník zaplatí clo

Hoci rokovania o konečnej podobe dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Úniou prebiehajú a stále nie je jasné, ako budú vyzerať nové pravidlá pre obchod s Britániou, tovar dovážaný z Veľkej Británie bude podliehať colnému konaniu.

Týka sa to aj objednávok z internetových obchodov, ak bude ich cena vyššia ako 22 eur. Ak je hodnota objednávky nižšia ako táto suma, pre príjemcu sa nič nemení. Ak však cena balíka prevyšuje sumu 22 eur, zásielka bude podliehať clu a platbe DPH podľa pravidiel EÚ. Príjemca zásielky z Veľkej Británie dostane mail alebo SMS s požiadavkou na elektronické zaplatenie cla a DPH na účet preclievateľa.

Po zaplatení colného dlhu bude balík podľa Petra Pavuka doručený v priebehu 2 až 3 pracovných dní na jeho adresu. Ak sa zákazník rozhodne sumu neuhradiť, balík bude vrátený odosielateľovi.

Nutná registrácia

Nové povinnosti čakajú aj podnikateľov. Firmy, ktoré chcú pokračovať v obchodovaní, by mali požiadať o registračné a identifikačné číslo hospodárskych subjektov – EORI. Registráciu do EORI môžu vykonať prostredníctvom webovej stránky Finančnej správy SR.

Aktivácia môže trvať tri dni. „Bez čísla EORI bude tovar vyvážaný do Spojeného kráľovstva zadržaný,“ hovorí Pavuk. Ak firma vyváža do Spojeného kráľovstva tovar, musí sa tiež zaregistrovať pre potreby platby dane z pridanej hodnoty na britskom colnom úrade Her Majesty’s Revenue and Customs.

Pri registrácii dostane identifikačné údaje, ktoré bude pri zásielkach do Veľkej Británie využívať. Proces registrácie prebieha online na stránke britskej vlády www.gov.uk.

Brexit

Británia oficiálne opustila EÚ 31. januára 2020. Na konci decembra uplynie prechodné obdobie, počas ktorého by sa EÚ a Briti mali dohodnúť na nových pravidlách v obchodných vzťahoch.

Ak dohodu neuzavrú, Spojené kráľovstvo sa od 1. januára 2021 zaradí medzi takzvané tretie krajiny a vzájomné obchodné vzťahy sa budú riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

red, SITA, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…