Domov Zahraničie BREXIT: Obchodná dohoda je v slepej uličke, rokovania pokračujú

BREXIT: Obchodná dohoda je v slepej uličke, rokovania pokračujú

0
0

Britský premiér Boris Johnson a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa uplynulý víkend pokúšali o nájdenie východiska zo slepej uličky, v ktorej sa ocitlo rokovanie o pobrexitovej obchodnej dohode medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou.

Európska únia a Veľká Británia pokračujú vo vyjednávaniach o pobrexitovej obchodnej dohode. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson po sobotňajšom telefonickom rozhovore v spoločnom vyhlásení uviedli, že „významné rozdiely pretrvávajú“.

„Hoci uznávame vážnosť týchto rozdielov, dohodli sme sa, že naše vyjednávacie tímy by mali podniknúť ďalšiu snahu, aby vyhodnotili, či sa dajú vyriešiť,“ konštatovali obaja lídri.

Sporné body

Podľa ich vyjadrení sa po týždni intenzívnych rokovaní v mnohých oblastiach dosiahol pokrok, ale rozdiely zostávajú v otázke práv na rybolov, v oblasti štandardov, ktoré musí Británia spĺňať pri exporte na trh EÚ a v otázke, ako by sa mali riešiť budúce spory.

Jeden zo zdrojov na britskej strane, ktorý má blízko k vyjednávaniam, uviedol, že pokrok narušila požiadavka, aby rybárske lode EÚ mali na 10 rokov prístup do britských vôd, čo má požadovať najmä Francúzsko.

Čas sa kráti

Čas na dosiahnutie dohody sa kráti, keďže Británia sa obchodnými pravidlami EÚ prestane riadiť 31. decembra. Krajina z Európskej únie vystúpila 31. januára tohto roka, ale do konca decembra je súčasťou spoločného trhu a colnej únie.

Uzavretie dohody do 31. decembra by zabezpečilo, že vo vzájomnom obchode medzi Britániou a úniou nebudú clá a kvóty.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…