Domov Prominenti Británia sa už pripravuje na kráľovskú svadbu

Británia sa už pripravuje na kráľovskú svadbu

0
0

Vo Veľkej Británii sa chystá niečo veľké. Už 19. mája 2018 je na pláne kráľovská svadba. Princ Harry povie áno svojej zatiaľ snúbenici Meghan Markleovej.

Posledná svadba v britskej kráľovskej rodine princa Williama a vojvodkyne Kate sa uskutočnila 29. 4. 2011. Každá kráľovská svadba je ostro sledovaná a v spoločnosti je považovaná za obrovský sviatok.

Mladší syn princeznej Diany a princa Charlesa princ Harry sa svoje áno chystá povedať americkej herečke Meghan Markleovej už 19. mája 2018. Na povrch vyšli prvé zaujímavosti o tejto kráľovskej svadbe.

Kde sa svadba uskutoční?

Harry a Meghan si svoje áno povedia v Kaplnke sv. Juraja z 15. storočia na zámku Windsor. Zámok Windsor je jednou z hlavných rezidencií kráľovnej Alžbety II.

Bohoslužbu bude vykonávať dekan Windsoru David Conner. Na tomto mieste sa už v minulosti uskutočnila svadba viacerých kráľovských párov. Po obrade sa má uskutočniť recepcia v hale v Kaplnke sv. Juraja.

Kráľovský pár chce potešiť ľudí

Kráľovský pár chce, aby si aj obyčajný ľud s nimi užil tento výnimočný deň. Preto bude trasa kráľovského svadobného sprievodu viesť od Kaplnky sv. Juraja cez tie najväčšie londýnske ulice.

To by malo umožniť čo najviac ľuďom vidieť kráľovský pár práve počas ich veľkého dňa.

Zoznam hostí plný prominentov

Svadobná hostina bude plná známych ľudí z celého sveta. Spoza veľkej mláky dorazí bývalý prezident Spojených štátov Barack Obama spolu s manželkou Michelle.

Chýbať však bude súčasný najsilnejší muž planéty Donald Trump, ktorý sa nenachádzal na zozname pozvaných hostí. Samozrejme tu nesmú chýbať priatelia kráľovskej rodiny ako Elton John či manželia Beckhamovci. Svoju dobrú kamarátku príde podporiť aj skvelá tenistka Venus Williamsová.

Briti deň voľna nedostanú

Počas svadby Williama a Kate bol vyhlásený štátny sviatok a teda Briti si mohli užívať deň voľna. Svadba princa Harryho je však na programe netradične v sobotu.

Ide o novinku, keďže sa väčšina kráľovských svadieb koná počas pracovných dní. Kráľovská rodina oznámila, že počas svadby princa Harryho a Meghan Markleovej Briti deň voľna nedostanú a teda tí, ktorí do práce musia chodiť aj soboty, výnimku nedostanú.

Zamestnávatelia však očakávajú hromadné dovolenky, keďže väčšina Britov bude sedieť pred televíziou a v priamom prenose sledovať kráľovskú svadbu.

V jednoduchosti je krása

Celý svet je v očakávaní, ako budú vyzerať svadobné šaty Harryho vyvolenej. Bude vyzerať ako skutočná princezná, alebo sa skôr bude držať hesla v jednoduchosti je krása?

Podľa slov Meghan je pravdepodobnejší scenár o jednoduchých a klasických šatách. Americká herečka vraj skôr uprednostní niečo elegantné a romantické. Meno módneho návrhára svet však stále nepozná a herečka si tieto detaily stále necháva pre seba.

Princ Harry sa bude držať tradície a ani náhodou nemusí riešiť otázku toho, čo si na svadbu oblečie. Ako je to už tradíciou oblečenú bude mať vojenskú uniformu podobne ako jeho brat William počas svojej svadby.

Svadba vs. futbal

19. mája 2018 však je okrem kráľovskej svadby na programe aj finále FA Cupu, ktorý je medzi ľuďmi tiež obľúbený a sledovaný. Princ Harryvšak oznámil, že svadba sa uskutoční na poludnie a futbalový zápas je na programe až o 17:30.

Ženíchov jediný brat William sa ako prezident futbalového zväzu tohto zápasu každoročne zúčastňuje. Tento rok však z pochopiteľných príčin bude na zápase chýbať a celý čas sa bude venovať svojmu bratovi, ktorý bude zažívať svoj veľký deň.

Aké tituly dostanú novomanželia?

Dlho sa špekulovalo o tom, aké kráľovské tituly dostanú Harry a Meghan po svadbe. Po svadbe majú prijať tituly Vojvoda a Vojvodkyňa zo Sessexu. Je zvykom, že tento titul oznamuje kráľovská rodina v deň konania sobáša.

Kto svadbu platí?

Starý dobrý zvyk, ktorý hovorí o tom, že svadbu platia rodičia, sa v spoločnosti vyskytuje čoraz menej. Tento sobáš však bude plne hradený kráľovskou rodinou, ktorá sa postará o zaplatenie účtov za kvety, výzdobu, svadobnú hostinu a tiež za obrad.

Tradičné svadobné obrúčky

Čo sa týka obrúčok, ktoré si pár počas obradu vymení, bude to tradičné. Nasledovať budú takmer storočnú tradíciu. Kráľovská rodina totiž používa čisté waleské zlato a to už od roku 1923. Ceny takéhoto šperku sa pohybujú od 360 do 1 320 libier.

Z herečky vojvodkyňa

Premena americkej herečky na vojvodkyňu je zdĺhavá a Meghan Markleová toho ešte musí podstúpiť veľa, aby sa z nej mohla stať skutočná vojvodkyňa. Pred svadbou má krst v anglikánskej cirkvi. Ako každý obyčajný občan však aj ona prechádza procesom získavania britského občianstva.

Veľký rok kráľovskej rodiny

Okrem kráľovskej svadby, čaká kráľovskú rodinu ďalšia veľká udalosť. Harryho brat William s manželkou Kate čakajú nový prírastok. Ich v poradí tretie dieťa by mohlo na svet prísť ešte pred svadbou. Ak sa tak stane, Harrymu sa kráľovský trón opäť o niečo viac vzdiali.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…