Domov Zahraničie Britská premiérka oznámila svoj odchod

Britská premiérka oznámila svoj odchod

0
0

Ostatné mesiace boli pre Theresu Mayovú skľučujúce, nepodarilo sa jej dosiahnuť svoj cieľ, úsilie vynaložené na úspešný brexit sa skončil bez úspechu a  Mayová nakoniec podľahla tlaku svoje strany a odchádza z postu líderky konzervatívcov.

Minulý piatok oznámila britská premiérka Theresa Mayová, že 7. júna tohto roka rezignuje na post líderky Konzervatívnej strany. Ako oznámila kráľovnej Alžbete II. post premiérky bude vykonávať až dovtedy, kým si strana nezvolí jej nástupcu.

Dátum rezignácie zvolila tak, aby návštevu amerického prezidenta Donalda Trumpa absolvovala ešte ako úradujúca premiérka Veľkej Británie.

Theresa Mayová nastúpila do funkcie 13. júla 2016 po rezignácii Davida Camerona. S cieľom posilniť svoju pozíciu pri vyjednávaní vyhlásila v apríli 2017 predčasné voľby.

V nich však stratila jej strana väčšinu v Snemovni, v ktorej sa jej napokon nepodarilo presadiť vyjednanú dohodu o odchode z EÚ, a tak sa rozhodla prenechať túto pozíciu niekomu inému.

Kto nahradí Mayovú

Nástupcov Mayovej je hneď viacero, aj keď Mayová pri svojom prejave poznamenala, že aj jej nástupca bude čeliť rovnakým silám, ktoré ju samotnú zničili.

Najväčším favoritom je dnes bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson, ktorý sa ani v minulosti netajil tým, že by rád prevzal vedenie strany a krajiny.

Potenciálnych kandidátov je viacero, skloňujú sa mená, ako bývalý minister pre brexit Dominic Raab, minister pre životné prostredie Michael Gove, súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, či bývalá predsedníčka poslaneckej snemovne Andrea Leadsomová a mnohí ďalší.

Dokopy osem vedúcich osobností z Konzervatívnej strany potvrdilo, že by malo záujem nahradiť Mayovú.

Ako prebehne voľba

Každý jeden uchádzač o lídra Konzervatívnej strany musí byť nominovaný dvomi členmi Parlamentu. Ak by bol len jeden kandidát, automaticky sa stáva novým lídrom strany, ak sú viac ako dvaja uchádzači, konzervatívni poslanci budú voliť medzi nimi dovtedy, kým nezostanú iba dvaja kandidáti.

Následne si medzi nimi potom hlasovaním vyberú všetci registrovaní členovia Konzervatívnej strany, ktorých je dnes okolo 120 tisíc.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…