Domov Zahraničie Britský premiér má problém: Večierky počas lockdownu

Britský premiér má problém: Večierky počas lockdownu

0
0

Boris Johnson čelí tlaku nielen opozície, ale dokonca časti členov svojej Konzervatívnej strany, ktorí žiadajú jeho odstúpenie z funkcie. Britský premiér totiž priznal, že sa počas lockdownu v roku 2020 zúčastnil na párty. Podobné zhromaždenia boli vtedy z dôvodu pandemických opatrení zakázané.

Johnson sa minulý týždeň pred zákonodarcami ospravedlnil za to, že sa v máji 2020 počas lock­downu zúčastnil na večierku v záhrade svojho úradu na Downing Street 10.

Nezastavil ich ani štátny smútok

Neskôr vyšlo najavo, že párty sa vo vládnej budove organizovala aj 16. apríla 2020, teda v predvečer pohrebu princa Philipa, manžela kráľovnej Alžbety II. Úrad premiéra Borisa Johnsona sa Buckinghamskému palácu ospravedlnil za organizáciu dvoch večierkov pre zamestnancov v predvečer pohrebu princa Philipa.

Obe podujatia trvali do skorých ranných hodín. V Británii vtedy platili veľmi prísne obmedzenia na stretávanie sa ľudí a navyše bol vyhlásený aj smútok.

Premiérov hovorca skutočnosť, že sa tieto večierky konali počas štátneho smútku, označil za „hlboko poľutovaniahodnú“. Samotný premiér Johnson sa na týchto večierkoch nezúčastnil.

Jeho bývalý hlavný poradca Dominic Cummings však uviedol, že Johnson o večierkoch v premiérskom sídle vedel už dopredu a súhlasil s ich usporiadaním.

Vyšetrujú ho

Britský premiér sa v súvislosti s účasťou na večierkoch už údajne zúčastnil na internom vypočúvaní pred stálou tajomníčkou úradu vlády Sue Grayovou, ktorá v súčasnosti vedie vyšetrovanie možného porušenia pandemických opatrení členmi britskej vlády.

Bude sa meniť vláda?

Johnson naznačil, že ak vyšetrovacia správa, ktorá má byť zverejnená tento týždeň, odhalí závažné porušenia predpisov, do úvahy pripadá jeho odstúpenie z funkcie ministerského predsedu.

Zároveň sa však podľa stanice ORF počíta s tým, že Grayová voči nemu nevznesie nijaké priame obvinenia. Kritici totiž argumentujú tým, že keďže je Johnson jej šéfom, toto vyšetrovanie podľa nich nie je nezávislé.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Čo nás čaká v roku 2022

The Daily Telegraph okrem toho v pondelok informoval o ďalšom prípade, keď mal Johnson účasťou na v tom čase zakázaných oslavách porušiť obmedzenia zavedené na zastavenie šírenia covidu.

Išlo o rozlúčku s Johnsonovým poradcom pre obranu Stevom Highamom v decembri 2020, na ktorej predniesol i prejav. V snahe upokojiť situáciu Johnson podľa medializovaných správ možno pristúpi aj k obmene svojho vládneho kabinetu.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: SaS a skutočná opozícia

Sulíkova Sloboda a solidarita sa tvári ako opozičná strana, ale je to len zdanie. Skutočná…