Domov Ekonomika Brusel zahanbil Danka pre daň z jedla, ten stiahol chvost

Brusel zahanbil Danka pre daň z jedla, ten stiahol chvost

0
0

Európska komisia pozastavila platnosť zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov z obratu, ktorý presadila v parlamente Dankova SNS. Šéf parlamentu preto zákon, ktorý predtým navrhol, rozhodol zrušiť. Už v januári však odvod narobil ľuďom paseku, keď sa rozhodujúcou mierou podieľal na rekordnom zdražení potravín.

Európska únia sa postavila proti patologickým pokusom šéfa slovenského parlamentu Andreja Danka v hospodárskej politike. Brusel po riadnom preskúmaní zákona o osobitnom odvode 2,5 percenta z čistého obratu obchodných reťazcov začal proti Slovensku konanie za porušenie práva únie.

Zároveň proti Dankovej dani z jedla vydal predbežné opatrenie na pozastavenie jej účinnosti. Šéf parlamentu sa zľakol a ihneď prišiel s návrhom zrušiť zákon, ktorý pred pár mesiacmi v parlamente pretlačil na dvakrát, pretože prvý raz ho prezident Andrej Kiska odmietol.

Minulý týždeň poslanci zákon napokon zrušili. Zo 141 poslancov, ktoré práve vtedy v pléne sedeli, hlasovali za zrušenie všetci.

Dankova daň zdražela potraviny

Napriek tomu zákon za tých pár týždňov jeho platnosti už určité šarapaty narobil. Začiatkom januára sa totiž rozhodujúcou mierou podpísal pod zdraženie potravín.

Ich ceny sa za jediný mesiac zvýšili v priemere o tri percentá. Z toho tretina bolo spôsobená práve Dankovou daňou z jedla. Tento dopad prepočítal a identifikoval Inštitút finančnej politiky na ministerstve financií.

To tak rozzúrilo šéfa parlamentu, že na ministerstve „narobil poriadky“. Analytikom sa z jeho strany ušiel poriadny „pucung“, za to, že objektívne zhodnotili dopady jeho aktivity.

Na takmer dva mesiace sa preto odmlčali s publikovaním krátkych komentárov makroekonomických čísel, kým sa na všetko nezabudne. Takýto prístup pripomína cenzúru z pred roka 1989, keď u nás totalitným spôsobom vládli komunisti.

Pre daň z jedla tiež hrozilo, že obchodné reťazce budú musieť niektoré prevádzky zavrieť a ľudí prepustiť, pretože inak by sa dostali do straty.

Diskriminácia obchodníkov

Dôvod, prečo dal Brusel dani z jedla červenú, je diskriminácia. Odvod 2,5 % z čistého obratu mali totiž platiť len niektorí obchodníci, iní zas nie.

„Malopredajcovia potravín však môžu byť úplne alebo čiastočne oslobodení od povinnosti úhrady predmetného odvodu, ak spĺňajú jednu z niekoľkých podmienok týkajúcich sa ich veľkosti, geografického rozsahu ich pôsobenia na Slovensku alebo druhu činností.

Okrem toho by odvod nemuseli platiť ani malopredajcovia, ktorí sú členmi obchodného zoskupenia alebo súčasťou franšízy, a to napriek tomu, že ich kombinovaný obrat je porovnateľný s obratom najväčších maloobchodníkov,“ uvádza sa v stanovisku Európskej komisie (EK).

Kvôli týmto výnimkám by odvod u nás platilo len sedem reťazcov, z ktorých až šesť má materskú firmu v zahraničí.

„Značná časť obratu jedinej maloobchodnej prevádzky, vlastnenej slovenským podnikom, na ktorú sa uvedený odvod vzťahuje, by bola od platby tohto odvodu oslobodená,“ tvrdí Komisia.

Komisia stopla kšefty SNS

Z odvodu malo prísť do špeciálneho fondu ministerky pôdohospodárstva Gabriele Matečnej zhruba 150 miliónov eur. Tie mal rezort potom podľa ľubovôle rozdeľovať vybraným potravinárom.

Opozícia namietala, že fond sa popri nekalých praktikách iných v rezortoch spravovaných Slovenskou národnou stranou, stane ďalšou čiernou dierou verejných financií.

Spomínali sa najmä eurofondové škandály pri rozdeľovaní peňazí vedcom, kde SNS pripravila štát o desiatky miliónov eur a tendre na zbytočné obstarávanie vojenskej techniky za stovky miliónov eur.

Rozhodnutie Bruselu ministerku Matečnú poriadne rozčertilo. „Rýchlosť rozhodovania EK pri problémoch ako dvojaká kvalita potravín, či nekalé praktiky reťazcov trvá roky.

Pri odvode, kde bráni veľkých, bohatých a silných, bola Komisia schopná poslať reakciu Slovensku za neuveriteľné tri pracovné dni. Od EK sme nedisponovali žiadnym odôvodnením, prečo tak koná.

Ak ide o spotrebiteľov, dáva si EK načas, ak ide o bohaté firmy, je veľmi promptná,“ povedala pre server dobrenoviny.sk Matečná. Ešte ostrejšie sa vyjadrila jej stranícka kolegyňa a členka Výboru NR SR pre poľnohospodárstvo a životné prostredie Eva Antošová.

„Som pobúrená, že EK použila voči suverénnemu štátu takýto nástroj, ktorý bol v EÚ využitý len niekoľkokrát, a to ešte proti členským štátom na východe EÚ.

Som zhrozená, že EK si dovolí ponížiť NR SR a pod tlakom lobistov takto zasiahne do národnej legislatívy. Je neakceptovateľné, že EK nadnárodným lobistickým skupinám poskytuje informácie mesiac a pol pred členskými štátmi“, povedala pre ten istý server Antošová.

Slovník socializmu

Slová oboch dám pripomínajú jazyk politikov a štátnych úradníkov z obdobia socializmu, kedy sa ostrým spôsobom obhajovali veci v prípadoch, keď dochádzali argumenty.

Akosi opomenuli fakt, že Dankova daň poškodila bežných ľudí, keď im cez drahšie potraviny siahla na peňaženky, vytvorila diskriminačné prostredie pre mnohých obchodníkov a zakladala pôdu pre korupciu, pre netransparentné rozhodovanie o desiatkach miliónov štátnych peňazí.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…