Domov Šport Bude náročné zaistiť bezpečnosť účastníkov OH v Tokiu

Bude náročné zaistiť bezpečnosť účastníkov OH v Tokiu

0
0

Podľa generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa po aktuálnej pandémii koronavírusu nebude jednoduché zaistiť úplnú bezpečnosť všetkým účastníkom budúcoročných OH v japonskom Tokiu. Organizátori budú musieť škrtať.

Olympijské hry v Tokiu sa mali konať v lete 2020, no kvôli šíriacej sa epidémii ich odložili o jeden rok. Športovci z viac ako 200 krajín sveta tak budú o olympijské medaily bojovať v metropole Japonska neskôr, ako pôvodne plánovali.

Oslava triumfu nad COVID-19?

Organizátori OH v Tokiu deklarovali, že pri príprave multišportového podujatia si osvoja všetky odporúčania WHO, ktorá nedávno upozornila, že zaistiť bezpečnosť všetkých zúčastnených nebude jednoduché.

„Všetko máme vo vlastných rukách, ale nebude to jednoduché. Ak urobíme maximum, myslím si, že to je možné. Všetci dúfame, že Tokio sa stane miestom, kde ľudstvo oslávi triumf nad ochorením COVID-19,“ povedal Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO.

Miliardové navýšenie rozpočtu

Okrem bezpečnosti na olympiáde sa budú musieť jej organizátori vysporiadať aj s ďalším problémom, a tým sú finančné straty spôsobené ročným odkladom hier.

Suma, o ktorú sa navýši rozpočet OH nie je zatiaľ celkom známa, hovorí sa však o 2 až 6 miliardách dolárov. Japonci preto už informovali o škrtoch, ktoré budú musieť pre zvládnutie olympijských hier urobiť.

„V lete 2021 sa možno nebudú konať konvenčné olympijské a paralympijské hry, aké sme poznali doteraz. Hľadáme možnosti ako ušetriť v každom ohľade.

Nastal čas prehodnotiť, čo je potrebné a čo nie“ povedal výkonný riaditeľ organizačného výboru Toširo Muto s tým, že nateraz je jasné, že škrty sa dotknú minimálne štafety s olympijskou pochodňou.

Priveľa otáznikov

Stále však ostáva nevyriešené ubytovanie 11-tisíc olympijských a 4 400 paralympijských športovcov, ich bezpečnosť, možnosti cestovania, podmienky prípravy športovcov a model kvalifikácie či podmienky rozhodcov alebo množstva pracovníkov podieľajúcich sa na organizácii podujatia.

Neznáme je aj to, či súťaže budú s divákmi na tribúnach alebo ich budú môcť fanúšikovia sledovať iba v televízii. S tým by bolo spojené vracanie veľkého množstva financií za už zakúpené vstupenky.

Ďalšie otázky sa týkajú prípadnej dostupnosti očkovacej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, či by v takom prípade mali prednosť elitní športovci pred zvyškom populácie.

sam, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…