Domov Ekonomika Bude sa minimálna mzda zvyšovať?

Bude sa minimálna mzda zvyšovať?

0
0

Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR minulý týždeň vyhlásili, že sú ochotné rokovať o prípadnej valorizácii minimálnej mzdy do úrovne vychádzajúcej z platného zákonného mechanizmu, ktorý ju stanovuje na 552 eur.

Odborári začali rokovania so zamestnávateľmi s ich návrhom, aby sa najnižšie hrubé zárobky zvýšili zo súčasných 520 na 635 eur.

Zamestnávatelia sa však zhodujú na tom, že minimálna mzda pre rok 2020, by s ohľadom na očakávané spomalenie ekonomického rastu, mala zostať na úrovni minimálnej mzdy roku 2019.

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) sa pridala na stranu zamestnávateľov a plne podporuje ich pozíciu v rámci tripartitného rokovania o minimálnej mzde.

Táto pozícia podľa SOPK zohľadňuje viaceré faktory viazané na udržateľnosť sociálno-ekonomického rozvoja Slovenska a konkurenčnej pozície slovenskej ekonomiky.

„Vzhľadom na krátko, stredno a dlhodobý výhľad našej ekonomiky v kontexte vývoja vnútorného trhu Európskej únie a globálnej ekonomiky je naša pozícia tiež dôležitým predpokladom budúceho sociálneho zmieru.

Možnou cestou riešenia môže byť návrh na zavedenie daňovej odpočítateľnej položky vo výške minimálnej mzdy a prípadne mierne poopravenie znenia platného zákona o minimálnej mzde,“ uviedol vo vyhlásení predseda SOPK Peter Mihók.

Minimálna mzda

Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 480 eur na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpol na 2,989 eura z 2,759 eura.

Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti vlaňajšku išiel nahor o 27,17 eura na 430,35 eura.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…