Domov Slovensko Budú mať Slováci konečne pokoj?

Budú mať Slováci konečne pokoj?

0
0

Po turbulentných týždňoch na slovenskej politickej scéne by si občania konečne priali trochu pokoja. Nestane sa to však len tak zo dňa na deň a všetci budú musieť robiť kompromisy.

Prezident požadoval zásadnú rekonštrukciu vlády, opozícia bola konkrétnejšia a žiadala odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica.

Tí sa svojich postov vzdali, a tak začali prebiehať rokovania o novej vláde – v podstate výrazne rekonštruovanej predchádzajúcej. Podstatné pre všetkých je najmä nájsť nezávislého ministra vnútra, ktorý by bol ideálne nestranník.

Následne by malo podľa kuloárnych informácií dôjsť aj k zmene na poste prezidenta Policajného zboru. Za predpokladu naplnenia vyššie spomenutého by jedinou nevypočutou požiadavkou ostávali predčasné voľby, ktoré žiada časť opozície a časť občanov. Tie by však už v danej situácii boli neopodstatnené.

Nová vláda čo najskôr

Tak, ako premiér v demisii Robert Fico, tak aj dezignovaný premiér Peter Pellegrini hovorili o tom, že nová vláda by mala byť zostavená a menovaná čo najskôr.

Už v pondelok dopoludnia absolvoval Pellegrini stretnutia s koaličnými partnermi, na ktorých ho predseda SNS Andrej Danko a následne predseda Mostu‑Híd Béla Bugár informovali o svojich návrhoch na ministrov.

Národniari sa rozhodli ponechať na svojich postoch všetkých troch svojich ministrov, Béla Bugár musel nahradiť ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, ktorá už skôr informovala, že v novej vláde pokračovať nebude.

Bude nová vláda?

Napokon zavítal Pellegrini do centrály svojej strany, kde zasadalo predsedníctvo SMERu‑SD. Spoločne s predsedom strany potom informovali o konečnom návrhu novej vlády, s ktorým sa následne budúci premiér pobral k prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

„Verím, že každý z nich bude odborne a morálne zdatný riadiť rezorty, ktoré sú im zverené, respektíve im budú zverené,“ povedal o svojich nominantoch na ministrov Pellegrini. Prezident Kiska návrh od neho prevzal a nechal si čas na zváženie jednotlivých kandidátov.

Kiska Pellegriniho návrh odmietol

V utorok tesne pred poludním predstúpil prezident pred novinárov, aby oznámil svoje rozhodnutie. „Oznámil som pánu Pellegrinimu, že v zložení, ktoré mi včera navrhol vládu nevymenujem,“ povedal Kiska a pokračoval:

„Musí vytvoriť stabilnú vládu, ktorej obsadenie, a to predovšetkým osoba ministra alebo ministerky vnútra, dokáže upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti.“ Následne Kiska povedal, že posledné čo dnes potrebujeme sú nekonečné diskusie a podozrenia o tom, kto bol s kým na motorkách či na oslave.

Prezident tým narážal najmä na to, že krátko po zverejnení, že novým ministrom vnútra by sa mal stať Jozef Ráž ml. (syn speváka skupiny Elán), zverejnili novinári fotku, na ktorej je Ráž spoločne s bývalým ministrom Kaliňákom na oslave jeho 40-tky.

Zároveň Kiska oznámil, že požiadal dezignovaného premiéra, aby mu do piatka predložil nový návrh zostavenia vlády.

Bude už pokoj?

SMER-SD však rozhodne nemienil čakať do piatka a Pellegrini už niekoľko hodín po rozhodnutí prezidenta oznámil, že na post ministra vnútra navrhne Tomáša Druckera, pričom na jeho stoličku ministra zdravotníctva by sa mala presunúť dovtedajšia štátna tajomníčka rezortu Andrea Kalavská.

Peter Pellegrini tiež oznámil, že s touto zmenou súhlasil aj prezident a v utorok večer sa tak zdalo, že Slovensko by konečne mohlo mať novú vládu.

Ani to však nemusí znamennať, že s ňou príde aj politický pokoj. Opozícia aj naďalej môže žiadať predčasné voľby a občania na námestiach volať po slušnejšom Slovensku.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …