Domov Zahraničie Budú na Ukrajine predčasné voľby?

Budú na Ukrajine predčasné voľby?

0
0

Nástup nového ukrajinského prezidenta do funkcie sprevádzajú rôzne reakcie, podpora zo strany ľudí, ale aj snaha o udržanie moci súčasných politikov v ukrajinskom parlamente.

Ukrajina začiatkom minulého týždňa privítala novozvoleného prezidenta do funkcie. Dnes už 41-ročný, bývalý komediálny herec, Volodymyr Zelenskyj nahradil vo funkcii Petra Porošenka, ktorý po druhýkrát nedokázal v apríli tohto roka vo voľbách obhájiť svoju funkciu.

Zelenskyj nemá žiadne skúsenosti z politiky a už nástup do funkcie je iný, tak ako mnohí jeho priaznivci, ale aj analytici očakávali. Počas kampane sa Zelenskyj snažil predstaviť ako alternatíva voči terajšej vládnej moci.

Naznačil, že chce bojovať proti korupcii, udržať Kyjev na prozápadnom kurze a tiež donútiť Rusko na ukončenie okupácie ukrajinského územia.

Inauguračná reč nového prezidenta Ukrajiny

Zelenského inauguračná reč sa niesla v znamení jeho predvolebných sľubov, až realita a čas ukáže, ako sa mu ich podarí realizovať v praxi.

Naznačil, že má záujem o ukončenie vojny na východe Ukrajiny, že ukrajinské bezpečnostné služby čakajú zmeny na najvyšších úrovniach a najdôležitejšia správa bola, že dekrétom rozpustil parlament a požiadal o predčasné voľby.

Vyzval poslancov, aby prijali zákony, ktoré by ich zbavili imunity a zakázali by nezákonné obohacovanie.

Zelenskyj po nástupe do funkcie rozpustil parlament

Inauguračná reč novozvoleného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bola iná, ako mnohí očakávali. Predpoklad bol, že po prevzatí funkcie sa Zelenskyj pokúsi o rokovania z politickými stranami v ukrajinskom parlamente a priebeh jeho príhovoru bude skôr v miernejšom duchu.

Nestalo sa tak a Zelenskyj začal veľmi priamo a jednoznačne v duchu svojich predvolebných sľubov. Počas svoje úvodnej reči sa rozhodol rozpustiť parlament.

Ako hlavný dôvod uviedol, že poslanci podľa neho nehája záujmy občanov Ukrajiny a zaujímajú sa len o svoj vlastný prospech.

Prvé, čo Zelenskyj urobil po inaugurácii, bolo rozpustenie parlamentu.

Poslanci sa svojich kresiel v parlamente nechcú vzdať

Na žiadosť Zelenského bolo, dva dni po inaugurácii, zvolané mimoriadne zasadnutie ukrajinského parlamentu, na ktorom sa malo diskutovať o zmenách vo volebnom systéme.

Predbežný súhlas, ktorý nový prezident získal od politikov v parlamente, ale už počas mimoriadnej schôdze neplatil. Predseda parlamentu Andrij Parubij oznámil, že Zelenského dekrét je protizákonný a poslanci tiež odmietli rokovať o zmenách vo volebnom systéme.

Podľa predsedu parlamentu sa poslanci obrátia na Ústavný súd, ktorý by mal rozhodnúť na koho strane stojí zákon a ústava.

Bude reštart vzťahov s Ruskom?

Od nástupu Volodymyra Zelenského do prezidentského úradu si zlepšenie vzťahov sľubuje aj Rusko, to stále okupuje Krym a podporuje proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Podľa hovorcu Vladimira Putina, Rusko očakáva zlepšovanie a normalizáciu vzťahov. No k nástupu Zelenského do prezidentského kresla mu oficiálne Putin nezablahoželá, vraj mu bude gratulovať až k prvým úspechom.

Analytici poukázali, že normalizáciu a zlepšovanie vzťahov s Ukrajinou si Putin vysvetľuje po svojom a tento krok nepredznamenáva pozitívny vývoj zo strany Ruska. Na žiadosť Zelenského o prepustenie ukrajinských väzňov Rusko zatiaľ nereagovalo.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…