Domov Zahraničie Budúcnosť planéty Zem podľa hnutia Piatky pre budúcnosť

Budúcnosť planéty Zem podľa hnutia Piatky pre budúcnosť

0
0

Počas uplynulého týždňa sa konal päťdňový summit hnutia Piatky pre budúcnosť, ktorý sa snažil priniesť spoločnú víziu a nastaviť proces rozhodovania pre toto hnutie.

Počas päťdňového summitu, ktorý sa konal vo švajčiarskom Lausanne, sa viac ako 400 aktivistov z rôznych krajín zúčastňovalo rôznych plenárnych schôdzí a množstva diskusií, ktoré sa dotýkali otázok týkajúcich sa zmeny klímy a globálneho otepľovania.

Celý summit bol zakončený spoločným piatkovým pochodom ulicami Lausanne.

Fridays For Future

Fridays For Future, alebo po slovensky Piatky pre budúcnosť, ktoré sú známe ako Školské štrajky pre klímu, je medzinárodné hnutie študentov škôl, ktorí sa rozhodli namiesto účasti na školskom vyučovaní zúčastňovať na demonštráciách, ktoré požadujú od vlád krajín kroky na zabránenie ďalšiemu globálnemu otepľovaniu a tiež zmene klímy.

Celé hnutie naštartovala klimatická aktivistka Greta Thunbergová, ktorá ešte v auguste 2018 usporiadala protest pred budovou švédskeho parlamentu.

Odvtedy sa jej konaním inšpirovali študenti v rôznych krajinách sveta, vrátane Slovenska, a celkovo sa demonštrácie konali na šiestich kontinentoch.

Cieľom bolo nastaviť spoločnú víziu hnutia

Hnutie Piatky pre budúcnosť síce začalo ako spontánne povstanie mladých ľudí, no počas roka sa rozšírilo do množstva krajín a uchvátilo stovky tisíc mladých ľudí po celom svete, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť planéty Zem.

Práve počas stretnutia sa mladí ľudia, najmä stredoškolskí a vysokoškolskí študenti, rozhodli diskutovať a nájsť spoločnú víziu, ako aj formu a spôsob rozhodovania celého hnutia.

Ich hnacím motívom bolo ako môžu pred diskusiou o zmene klímy na Valnom zhromaždení OSN premeniť svoju viditeľnosť na politickú moc, ktorá by prinútila vlády krajín bojovať so zmenou klímy.

Účastníci neboli a nie sú jednotní

Napätie vzniklo po tom, ako sa mladí aktivisti nedokázali zhodnúť na strategickej vízii a na tom, ako by sa mali robiť kľúčové rozhodnutia.

Hlavným problémom bolo, že mladí aktivisti odmietajú formálne hierarchie, podľa nich by mali všetci mať rovnaké slovo pri rozhodovaní.

Práve strategická vízia bola sporom nezhôd. Jedna skupina mala návrh 20 konkrétnych politických odporúčaní, ktoré pokrývali všetko od reformy poľnohospodárstva až po obmedzenie emisií uhlíka z lodí.

No druhá silná skupina v rámci hnutia mala návrh na oveľa všeobecnejšie opatrenia ako nasledovanie vedy, či spravodlivosť v oblasti klímy pre všetkých.

Spor, či bude deklarácia príliš všeobecná alebo príliš konkrétna, priniesol hlavný rozpor medzi účastníkmi summitu.

Spoločná deklarácia hnutia Piatky pre budúcnosť

Medzinárodný summit mladých klimatických aktivistov po nezhodách prijal spoločnú deklaráciu, v ktorej potvrdili svoj spoločný cieľ bojovať proti zmene klímy a uviedli, že zdieľajú rovnaké hodnoty a obavy aj napriek rôznym pôvodom ich vzniku.

Samotná deklarácia má sedem strán a nakoniec obsahuje tri hlavné požiadavky, ako klimatická spravodlivosť, zvýšenie povedomia o výsledkoch vedeckého výskumu v oblasti zmeny klímy, a nakoniec udržanie globálneho otepľovania na úrovni 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s úrovňami pred industrializáciou.

Summit tiež kritizuje politikov z celého sveta, že ignorujú nebezpečenstvo, ktoré v súvislosti so zmenou klímy hrozí planéte Zem.

Na ďalšiu konferenciu pôjde Greta na jachte

Greta Thunbergová vyhlásila, že na ďalšiu klimatickú konferenciu, ktorá bude v americkom New Yorku, sa dopraví na jachte Malizia II. Na plavbu sa vydá spoločne so svojím otcom.

Jachta vyrába elektrinu prostredníctvom podvodných turbín a solárnych panelov, pričom pôvodne bola postavená pre účel jachtárskych závodov okolo sveta.

Samotná cesta by mala trvať okolo dvoch týždňov, túto alternatívu zvolila, pretože cesta lietadlom zanecháva za sebou veľkú uhlíkovú stopu, čím prispieva k zhoršovaniu klimatických zmien.

Keďže chce ísť príkladom ako sama môže prispieť k riešeniu, dlho zvažovala akú alternatívu zvolí pre svoju dopravu, aby čo najmenej zaťažovala svetovú klímu.

Počas svojho pobytu na americkom kontinente sa zúčastní ako na summite OSN tak aj na konferencii COP25 v Santiagu v Chile.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…