Domov Zahraničie Budúcnosť Veľkej Británie je stále nejasná

Budúcnosť Veľkej Británie je stále nejasná

0
0

Veľká Británia má za sebou viac ako dva týždne pod novým vedením premiéra Borisa Johnsona, no budúcnosť krajiny nie je vôbec jasnejšia.

Výmena na poste premiéra mala stabilizovať situáciu vo Veľkej Británii, no po tom, ako sa novým premiérom Veľkej Británie stal Boris Johnson, situácia pre krajinu nevyzerá oveľa pokojnejšie.

Boris Johnson sa vyjadril, že Veľká Británia opustí Európsku úniu do 31. októbra, buď s dohodou alebo bez nej. Analytici ale upozorňujú, že nový premiér bude mať náročnú úlohu, keďže parlament už aj v minulosti zahlasoval proti tomu, aby krajina odišla z EÚ bez dohody.

Doplňujúce voľby nedopadli dobre

Minulý týždeň sa tiež konali aj doplňujúce voľby dolnej komory britského parlamentu vo waleskom volebnom obvode Brecon and Radnorshire, ktoré pre nového premiéra Borisa Johnsona nedopadli dobre, keďže vyhrala Jane Doddsová z opozičnej strany Liberálnych demokratov.

Problém spočíva v tom, že vládna koalícia Konzervatívcov a Demokratickej unionistickej strany má po tejto strate prevahu už len jedného hlasu.

Prevaha jedného hlasu v dolnej komore parlamentu je veľmi vratká, otvára ako zvýšenú možnosť neschválenia kľúčových zákonov, tak aj zvyšuje šancu na predčasné voľby, či vyjadrenie nedôvery Johnsonovi.

Udrží sa Veľká Británia pohromade?

EÚ už predtým Borisovi Johnsonovi odkázala, že nebude otvárať 585-stranovú dohodu o brexite. Podporu teda musí Johnson hľadať doma. Mal by nájsť riešenie pre poistku ohľadne hraníc medzi Írskom a Severným Írskom, ktorú dohoda obsahuje.

Práve preto, jeho prvé kroky viedli smerom do Severného Írska, kde nájdenie kompromisu bude kľúčové. Pri stretnutí s piatimi severoírskymi stranami zazneli aj hlasy za vypísanie referenda o zjednotení ostrova.

Ani stretnutie s prvou ministerkou Škótska Nicolou Sturgeonovou nedopadlo najlepšie. Tá mu pripomenula, že ľudia zo Škótska nehlasovali za túto vládu, ani za brexit a ani za katastrofický obchod bez dohody ako plánuje Johnson.

Tiež mu pripomenula právo Škótska určiť si vlastnú budúcnosť. Teraz vyvstáva otázka aká bude stratégia Borisa Johnsona. Návštevy minulý týždeň ukázali, že stratégia tvrdého brexitu a spoločné fungovanie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska by sa mohli vzájomne vylučovať.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…