Domov Cestovanie Buenos Aires: Zaujímavosti o hlavnom meste Argentíny

Buenos Aires: Zaujímavosti o hlavnom meste Argentíny

0
0

Buenos Aires je hlavné mesto Argentíny, známe je ako rodisko tanga, domov svetovej opery a divadla či ako mesto tých najlepších reštaurácií. Často sa mu pripisuje aj prívlastok „Paríž Latinskej Ameriky“. Pripravili sme si niekoľko zaujímavostí o tomto krásnom a jedinečnom meste.

#1

Mesto Buenos Aires bolo založené dvakrát. Prvýkrát to bolo v roku 1536, keď Pedro de Mendoza spolu s ďalšími Španielmi tam postavili pevnosť s výhľadom na Rio de La Plata.

Vzťahy medzi Španielmi a miestnym kmeňom Querandi však neboli najlepšie, a preto bol Mendoza nútený utiecť. V roku 1580 prišiel do krajiny Juan de Garay zo Španielska a založil tam trvalé osídlenie.

Pôvodný názov mesta bol „Ciudad de la Santisima Trinidad y Puerto de Santa Maria de Buenos Aires“ („Mesto Najsvätejšej Trojice a Prístav Panny Márie spravodlivých vetrov“). V 17. storočí obyvatelia názov skrátili na jeho súčasnú podobu.

#2

Na dve storočia sa mesto dostalo pod nadvládu peruánskej správy. To znamenalo, že všetok tovar smerujúci do Španielska z Buenos Aires musel cestovať po pevnine viac ako 2000 míľ do peruánskeho prístavu Callao, než sa naložil na lode smerujúce do Panamy. Španielsko v roku 1776 urobilo z Buenos Aires oficiálny prístav.

#3

Od konca 19. storočia do polovice 20. storočia zažilo mesto, spolu so zvyškom Argentíny, masívne vlny prisťahovalcov z krajín ako je Taliansko, Nemecko a Španielsko. Práve kvôli tomu má približne 85 percent obyvateľov mesta európsky pôvod.

#4

Občania Buenos Aires sa dnes nazývajú porteños, čo je názov, ktorý sa bežne vzťahuje na kohokoľvek z prístavného mesta, ale vzhľadom na prisťahovalecké korene občanov Buenos Aires získal väčší význam.

#5

Stavba opery Teatro Colón, operného domu v Buenos Aires, trvala takmer 20 rokov. Oneskorenie zahŕňalo finančné neúspechy, hádky o miesto a smrť dvoch architektov.

Dnes je Teatro Colón považovaný za jeden z piatich najkrajších operných domov na svete. Jeho akustika je taká dobrá, že Luciano Pavarotti raz povedal, že jedinou chybou dizajnu je schopnosť štruktúry odhaliť každú chybu speváka.

#6

Pôvodné pohyby tanga boli čerpané z afrických či európskych vplyvov a mali za cieľ dramatizovať vzťah medzi prostitútkou a jej pasákom. Ako taký bol tanec považovaný za urážlivý, no postupne sa pohľad na tango zmenil.

#7

Podľa správy Svetového kultúrneho fóra Svetových miest z roku 2015 má Buenos Aires najviac kníhkupectiev na osobu v celom svete. Jedným z dôvodov je vraj aj to, že na knihy tam neexistuje daň z obratu.

#8

Jardín Japonés de Buenos Aires sa nachádza v okrese Palermo a je najväčšou japonskou záhradou mimo Japonska.

#9

University of Buenos Aires je najväčšia vysoká škola v Argentíne a druhá najväčšia v Latinskej Amerike. Študoval tam nejeden držiteľ Nobelovej ceny či prezident.

#10

Buenos Aires Underground bol postavený v roku 1913 a je najstarším podzemným systémom v Latinskej Amerike.

Početné stanice tohto systému majú históriu zobrazovania umeleckých diel a táto tradícia pokračuje aj dnes, pravidelne sú v priestoroch metra vystavované nástenné maľby, sochy, vintage reklamy a dokonca sa tam organizujú aj hudobné vystúpenia.

#11

Prvý animovaný celovečerný film El Apóstol vznikol práve v Buenos Aires. Film bol politickou satirou, ktorá sa vysmievala argentínskemu prezidentovi Hipólito Irigoyenovi. Požiar v roku 1926 však v ateliéri Valle zničil jedinú známu kópiu filmu.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…