Domov Slovensko Bukureštská deviatka v Košiciach a návšteva eurokomisárky

Bukureštská deviatka v Košiciach a návšteva eurokomisárky

0
0

Vo štvrtok 28. marca zavítali na východ Slovenska prezidenti krajín takzvanej Bukureštskej deviatky. B9 sa stretla v Košiciach za účelom diskusie o aktuálnej bezpečnostnej situácii v Európe a možných hrozbách.

Prezidentov B9 privítal v Košiciach Andrej Kiska, ktorý sa okrem toho v metropole východu stretol aj s českou eurókomisárkou Věrou Jourovou.

Sila tkvie v spolupráci

Prezidenti Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska diskutovali o bezpečnostných hrozbách, ktorým čelia ich krajiny, ale takisto hovorili aj o hrozbách vyplývajúcich z propagandy a kybernetických hrozbách.

Predstavitelia B9 poukázali na to, že členstvo v Sveroatlantickej aliancii je pre členské krajiny veľmi dôležité. „Dnes ani tá najsilnejšia krajina nedokáže čeliť výzvam ako je bezpečnosť, migrácia, terorizmus, ale ani ekonomický rast.

Naše krajiny nie sú samé, sme členmi Európskej únie a členmi Severoatlantickej aliancie. Máme spojencov, máme priateľov. Aliancia má veľký podiel na našich úspechoch,“ hovoril slovenský prezident A. Kiska.

Rumunský prezident K. Iohannis podotkol, že týmto stretnutím a podpísaním deklarácie krajiny B9 zvestujú svetu správu o spolupatričnosti a solidarite členov v rámci NATO.

Nebezpečenstvo z východu

Rumunský prezident hovoril o situácii v oblasti Čierneho a Baltského mora. Vyslovil sa, že je nutné, aby v týchto regiónoch bola kontinuálna prítomnosť námorných síl NATO, kvôli bezpečnosti občanov.

„Rumunsko tieto záväzky berie veľmi vážne, pretože tu nehovoríme o nejakých abstraktných veciach, rozprávame o ochrane ľudí, o tom, aby sme im dali dôveru, že sú chránení a to od akéhokoľvek nebezpečenstva,“ povedal Iohannis.

Ambície Ruska

Poľský prezident Andrzej Duda i ostatní prezidenti sa zhodli na potrebe zvýšenia počtu vojakov v regiónoch, kde hrozí nebezpečenstvo.

„Zhodli sme sa na tom, že tou najzávažnejšou hrozbou, ktorej čelíme, je návrat imperiálnych ambícií Ruska,“ povedal Duda. Kiska dodal, že je dôležité mať jednotnú zahraničnú politiku a NATO je na to jedinečná organizácia, pretože sila je v jednote.

S eurokomisárkou o rómoch

V Košiciach sa Andrej Kiska stretol i s eurokomisárkou pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlaví Věrou Jourovou.

Hlavnou témou sa stala rómska komunita. Prezident poukázal na to, že rómske deti nenavštevujú škôlky a pri nástupe do základnej školy je to pre ne značný hendikep.

Poznamenal, že riešením by mohla byť povinná dvojročná predškolská príprava. Diskusia sa týkala tak isto osád, kde ľudia žijú v katastrofálnych podmienkach bez pitnej vody a elektriny.

„Súhlasím s tým, že v každej krajine, kde máme rómsku komunitu takto početnú, ako je tu na Slovensku, by sa tieto problémy mali riešiť z tej najvyššej politickej úrovne, aby to malo potrebnú politickú vôľu,“ vyslovila sa Jourová.

Európska komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…