Domov Komentáre BYSTRIANSKY: Populisti a bankrot

BYSTRIANSKY: Populisti a bankrot

0
0

Zrušme Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, zrušme analytický útvar na ministerstve financií, alebo zrušme rovno celé ministerstvo financií! Ani jedna z týchto inštitúcií už nie je potrebná!

Znie to ako úplná hlúposť? Áno, je to hlúposť, a kardinálna. Ale práve s takýmto nastavením zmýšľania minulý týždeň Fico, Danko, za asistencie Kotlebu a Kolára, ústavnou väčšinou odhlasovali zákon o zastropovaní dôchodkového veku na 64 rokov.

Urobili tak napriek tomu, že najväčšie analytické kapacity ekonómov a tímy odborníkov u nás varovali, že tým výrazne oslabia ekonomiku, vystavia ju riziku bankrotu v budúcnosti a spôsobia dramatický pokles penzií budúcich dôchodcov na jednej strane, alebo dramatický nárast odvodov a daní, kombinovaný s výrazným poklesom peňazí do školstva, zdravotníctva, na cesty, či na iné potrebné oblasti na strane druhej.

Exkluzívny patent na analytické prepočty, týkajúce sa dôchodkového systému, zrejme získal expremiér Robert Fico a jeho mediálny poskok, aktuálne poslanec NR SR Erik Tomáš.

Samozrejme, je to sarkazmus a irónia, ale zo zúfalstva z toho, čo obaja predvádzajú. „Oznamujem všetkým, že klamú, ak hovoria o tom, že sa dôchodky budú krátiť.

Čo to je za nezmysel, ako sa budú krátiť dôchodky,“ povedal Fico na tlačovke. Zbor matfizákov niekoľko týždňov počítal, analyzoval a skúmal a došiel k záveru, že penzie skutočne klesnú, minimálne o pätinu.

Fico asi zabudol učivo z prvej triedy – keď traja zamestnanci pomáhajú jednému penzistovi, tak je to viac ako keď na penzistu pracuje len jeden zamestnanec.

Tri je viac ako jeden, ktorý to sám neutiahne. Potom je tu propaganda „a lá“ Erik Tomáš. Ten tvrdí, že prepočty alternatívneho návrhu opozície ísť do penzie po 40-tich odpracovaných rokoch, roztrhali odborári na kusy.

Prepočty, ktoré robili renomovaní matfyzáci z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť ukázali, že tento návrh je desaťkrát lacnejší ako sociálne harakiri dvoch pomaly zabudnutých populistov – Fica a Tomáša.

Oni si však tvrdia svoje. Volá sa to propaganda. Tá prichádza vtedy, keď dochádzajú argumenty a chýbajú fakty. Tí, ktorí ju šíria sa volajú populisti.

Ján Bystriansky, ekonomický analytik

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokoril hranicu dvoch hodín na …