Domov Zahraničie Bývalý poradca Donalda Trumpa sa priznal ku klamstvu pri vyšetrovaní

Bývalý poradca Donalda Trumpa sa priznal ku klamstvu pri vyšetrovaní

0
0

Bývalý poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť sa minulý týždeň priznal, že klamal pri vyšetrovaní FBI ohľadne kontaktov s bývalým ruským veľvyslancom v USA a rozhovorov s ním.

FBI – Federálny vyšetrovací úrad

Federálny vyšetrovací úrad vznikol už v roku 1908 a patrí pod americké ministerstvo spravodlivosti. Zameriava sa na trestnú činnosť, ktorá bola spáchaná vo viacerých amerických štátoch naraz, alebo tieto trestné činy možno zaradiť medzi obzvlášť zásadné. FBI sa tiež zaoberá aj kontrarozviednou činnosťou.

Vyšetrovanie ovplyvňovania amerických volieb Moskvou má svoje prvé výsledky, ktoré určite nepotešili amerického prezidenta Donalda Trumpa. Práve bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn bol oficiálne obvinený z krivej výpovede počas jeho vyšetrovania FBI.

Hlavný bod klamstva

Michael Flynn rezignoval po troch týždňoch ako poradca pre národnú bezpečnosť, keď sa objavili záznamy o diskusiách medzi ním a bývalým ruským veľvyslancom Sergeyom Kislyakom dotýkajúce sa sankcií voči Rusku, aj napriek verejnému popieraniu, že sa takáto diskusia vôbec kedy uskutočnila.

Súdne pojednávanie

Na súdnom pojednávaní v piatok minulého týždňa obvinili vyšetrovatelia Flynna z toho, že klamal FBI. Teraz čelí možnému trestu odňatia slobody až do piatich rokov, za krivé svedectvo federálnemu úradu, no vyšetrovatelia mu navrhujú podstatne menej.

Podľa viacerých právnikov je súčasné obvinenie a naznačená nižšia sadzba signálom, že sa Flynn rozhodol spolupracovať s vyšetrovateľmi výmenou za miernejší postih. Súd by mal rozhodnúť do troch mesiacov.

Ďalšie možné obvinenia

Flynn vo svojich výpovediach naznačuje, že konal na pokyn ľudí od Donalda Trumpa. Špeciálny vyšetrovací tím Roberta Muellera už dávnejšie naznačil aj ďalšie možné obvinenia, či už voči bývalému šéfovi Trumpovej kampane Paulovi Manafortovi, ako aj jeho pomocníkovi Richardovi Gatesovi, ale aj bývalému poradcovi pre zahraničnú politiku Georgeovi Papadopoulosovi, že sa dopustili podobnej krivej výpovede ako Flynn.

Špeciálny tím pre vyšetrovanie ruského zasahovania do prezidentských volieb

V roku 2017 bol vymenovaný Robert Mueller za osobitného právneho zástupcu pre vyšetrovanie ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Jeho tím sa zameriava na vyšetrovanie akýchkoľvek možných vzťahov medzi ruskou vládou a jednotlivcami spojenými s kampaňou prezidenta Donalda Trumpa a akýchkoľvek obvinení, ktoré sa objavia alebo vzniknú priamo či nepriamo počas samotného vyšetrovania.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Štát chce kúpiť hlavnú časť mýtneho systému prevádzkovať ho

Štát chce kúpiť hlavnú časť mýtneho systému ako dielo a tiež ho aj prevádzkovať. V porovna…